Çelik endüstrisi: Thyssenkrupp çelik fabrikasında kapasite azaltıyor

trueliving

New member
İşletme Çelik endüstrisi

Thyssenkrupp çelik fabrikasında kapasite azaltıyor

Şu an: 02:03| Okuma süresi: 4 dakika

Konu fotoğrafı: Çelik endüstrisinde toplu pazarlık, ThyssenKrupp Steel, Duisburg, Ruhr bölgesi, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya, Avrupa

Konu fotoğrafı: Çelik endüstrisinde toplu pazarlık, ThyssenKrupp Steel, Duisburg, Ruhr bölgesi, Kuzey Ren-Vestfalya, Almanya, Avrupa

Yüksek fırında ThyssenKrupp'tan bir çelik işçisi

Kaynak: resim ittifakı/Rupert Oberhäuser/Rupert Oberhäuser

Almanya'nın en büyük çelik üreticisi, üretim kapasitelerini önemli ölçüde azaltmak istiyor. Şirket, bu durumun işten çıkarmalara da yol açacağını açıklıyor. Huzursuzluk kaçınılmaz görünüyor. Özellikle henüz somut bir şeyin adı verilmediğinden.

Thyssenkrupp çelik bölümünü kapatıyor. Avrupa'nın en büyük çelik fabrikası kompleksi olan Duisburg'daki ana tesiste kapasiteler önemli ölçüde azaltılacak ve bunun sonucunda da işler kesilecek.

Buradaki yüksek fırınlar ve haddehaneler şu anda yaklaşık 11,5 milyon tonluk yıllık hacim için tasarlanmış durumda. Bu işaretin birkaç yıldır gözle görülür şekilde altı çizildi ve bu nedenle Thyssenkrupp Steel Europe bölümü sanayi grubu için bir yük haline geldi. Özellikle 2023'te 2,1 milyar avro tutarında değer ayarlaması da yapıldığı için.

Şirket, yönetim kurulu ve denetim komitesinin strateji komitesi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Yeniden düzenlemenin özü, ağda kurulu üretim kapasitesinin yılda dokuz ila 9,5 milyon tona düşürülmesi olacak” dedi. perşembe akşamı tahta. Bu önlemler aynı zamanda “henüz ölçülemeyen işlerde azalma” ile de ilişkilendirilecek.

ayrıca oku

Bu, hem üretim hem de sonraki işlem aşamalarının yanı sıra yönetim ve hizmet alanlarını da etkiler.

ayrıca oku

Tanıtım yazısı Eurojackpot çevrimiçi

Thyssenkrupp, dönüşümün ana nedeni olarak “Avrupa çelik pazarındaki temel yapısal değişiklikleri” gösteriyor. Özellikle Almanya'da, iklim politikası hedeflerinden dolayı artmaya devam eden yüksek enerji maliyetlerinin yanı sıra, ağırlıklı olarak Asya'dan olmak üzere, azalmayan artan ithalat baskıları da bunlara dahildir. Bu öncelikle Çin'den gelen ve Avrupa'ya ve bir bütün olarak küresel pazara doğru ilerleyen büyük miktarlardaki ucuz çelik anlamına geliyor.

Ayrıca Thyssenkrupp'un en önemli müşteri sektörü olan otomotiv endüstrisi de zayıflıyor. Her durumda, Almanya'nın en büyük çelik üreticisi kalıcı bir ekonomik zayıflığa işaret ediyor.

Krupp-Mannesmann demir fabrikası

Duisburg'daki Krupp-Mannesmann çelik tesisleri de etkilendi

Kaynak: resim ittifakı/Jochen Tack

Çelik Endüstrisi Birliği de ikincisini doğruluyor. Aynı zamanda küresel çelik birliği Worldsteel'in ekonomi komitesinin başkanı olan Genel Müdür Martin Theuringer, “Dünya çapında çelik endüstrisindeki en büyük zorluklar şu anda Avrupa Birliği'nde ve özellikle Almanya'da yaşanıyor” diyor. Alman üreticilerin 2023'te, 2009'daki mali krizden bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha az ham çelik üretmesi yerinde görünüyor.

Worldsteel, AB'de çelik talebinin şu anda toparlandığını ancak çok düşük bir seviyede olduğunu bildirdi. Uzman Theuringer, özellikle Almanya için yalnızca teknik bir toparlanma görüyor; bu toparlanma öncelikle envanter döngülerinden kaynaklanıyor ve en erken 2025 yılına kadar ivme kazanmayacak. “Ancak o zaman bile Almanya'daki çelik talebinin, Corona krizinin yaşandığı 2020 yılındaki düşük seviyeyi önemli ölçüde aşması pek mümkün görünmüyor.”

Bu aynı zamanda Thyssenkrupp Steel Europe tarafından yapılan ve ayrıca bağımsız bir dış rapor tarafından desteklenen bir sektör analiziyle de ortaya çıktı. “Sonuç olarak, gelecekte nakliye hacimlerinin önceki yıllardaki seviyede kalması bekleniyor. Karşılaştırıldığında, bugün hala kurulu olan toplam üretim kapasitesi önemli ölçüde çok yüksek ve bu nedenle tüm üretim ağı yapısal olarak yeterince kullanılmıyor.” Bu nedenle planlanan önlemler, rekabet gücünü korumak için kesinlikle gereklidir.

IG Metall iş için mücadele edecek

Thyssenkrupp bu önlemlerin spesifik tasarımı hakkında henüz bir şey söylemedi. Her halükarda yönetim, planlanan işten çıkarmalara ilişkin herhangi bir rakam veya planların uygulanmasına ilişkin bir zaman çerçevesi sunmuyor. Açıklamaya göre bunlar artık belirlenecek ve çalışan temsilcileriyle görüşülecek.

Ancak bu tartışmaların kolay olması beklenmiyor. Sonuçta çelik sektöründe ve özellikle Thyssenkrupp'ta etkili olan IG Metall sendikası, son haftalarda her iş ve konum için mücadele etmek istediğini defalarca vurguladı. Ayrıca, istihdam garantisi de içeren geleceğe yönelik toplu iş sözleşmesi, çelik bölümünün şu anda yaklaşık 27.000 çalışanı için Mart 2026'ya kadar geçerli olacak. Şirket yönetiminin şu ana kadar verdiği yanıt, “Operasyonel nedenlerden dolayı işten çıkarmaları önlemeye devam etmek beyan edilen hedeftir”. Yine de huzursuzluk kaçınılmaz görünüyor.

Üçüncü şahısların da katılımıyla durum daha da zorlaşıyor. Duisburg lokasyonunda aynı zamanda üretici HKM, Hüttenwerke Krupp Mannesmann da bulunuyor. Son dönemde 3 milyar euro satış ve 2,4 milyon ton çelik üretimi gerçekleştiren şirketin sadece yarısı Thyssenkrupp'a ait. Geri kalan hisseler rakip Salzgitter'e (%30) ve Fransız boru üreticisi Vallourec'e (%20) ait.

Thyssenkrupp'un artık HKM'nin tasarruf planının bir parçası olup olmayacağını ve ne ölçüde olacağını ortaklarıyla görüşmesi gerekiyor. Edinilen bilgiye göre henüz böyle bir görüşme planlanmadı.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Siyasilerle de fikir alışverişinde bulunulması gerekiyor. Sonuçta, federal hükümet ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti şu anda Thyssenkrupp'a yeşil dönüşüm, yani kok ve kömür içeren klasik yüksek fırın rotasından hidrojenle çalışan doğrudan azaltım yöntemine geçiş için yaklaşık iki milyar avroluk fon sağlıyor. bitkiler. Thyssenkrupp, başlatılan dönüşümün değişmeyeceğini şimdiden söylemekte acele ediyor. Şirket, “Duisburg sahasındaki ilk doğrudan indirgeme tesisinin inşaatı planlandığı gibi uygulanmaya devam edecek” dedi.

En geç 2045 yılına kadar tamamen iklime zarar vermeyen üretim yapma hedefi ise hâlâ sınırsız. Ancak yönetim, krizden kaynaklanan dönüşüm ve yeniden yapılanmayı iki farklı konu olarak gördüğünü açıkça belirtiyor. Federal ve eyalet hükümetleri tarafından sağlanan fon, esasen tesisin hidrojen operasyonunun iddialı bir şekilde artırılmasıyla ilgili.