Dax: Denetim kurullarındaki kadınların oranı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

trueliving

New member
İşletme yüzde 40

DAX denetim kurullarında kadınların oranı en yüksek seviyede

Şu an: 08:49| Okuma süresi: 2 dakika

DAX şirketlerinde yönetim pozisyonlarındaki kadınlar hala kural yerine istisnadır (sembolik imaj)

DAX şirketlerinde yönetim pozisyonlarındaki kadınlar hala kural yerine istisnadır (sembolik imaj)

Kaynak: Getty Images/Maskot

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

DAX denetim kurullarında yüzde 40'tan fazla kadın oranı her zamankinden daha yüksek. Yedi şirkette üyelerin yarısı hatta çoğunluğu kadındır. Ancak yönetici pozisyonları söz konusu olduğunda durum farklıdır.

DYapılan bir araştırmaya göre DAX denetim kurullarındaki kadınların oranı bu yıl yüzde 40'ın üzerine çıktı. Ancak insan kaynakları danışmanlığı yapan Russell Reynolds, Salı günü yayınlanan değerlendirmesinde, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası'ndaki en değerli 40 şirketin denetim organlarında kadınların liderlik rollerinin hala istisna olduğu sonucuna vardı. Bir önceki araştırmada denetim kurulundaki kadın üyelerin oranı yüzde 38,6 idi.

2016'dan bu yana, borsada işlem gören şirketlerin denetim kurullarında eşit karar alma yetkisiyle yüzde 30'luk kadın kotası zorunlu tutuluyor. DAX şirketlerinin büyük çoğunluğu artık bunu aşıyor. Avrupa karşılaştırmasında Almanya yedinci sırada orta sıralarda yer alırken, kadınların yüzde 46'sı ile Fransa birinci sırada yer alıyor.

Bu yıl, Russell Reynolds'a göre, üst üste ikinci yılda, yönetim kurulunda erkek üyelerden daha fazla kadın denetim kurulu üyesi seçildi. Kadınlar dört DAX denetim kurulunda çoğunluğu oluşturuyor: Vonovia, Beiersdorf, Hannover Re ve Zalando ve diğer üç kuruldaki üyelerin yarısı kadın: Bayer, Commerzbank ve Covestro. Değerlendirmeye göre genel olarak 40 şirketten 24'ünün kontrol komitesinde kadınların oranı yüzde 40'ın üzerinde.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ancak Russell Reynolds'a göre 40 DAX şirketinden yalnızca ikisinin denetim kurulunun başında bir kadın var ve denetim kurulu komitelerinin yalnızca beşte birinin başkanlığını kadınlar yapıyor. Değerlendirmeye göre, iş dünyasında ve politikada geleneksel olarak “yumuşak” kabul edilen bir konuda kadınların oranı ortalamanın oldukça üzerinde: Araştırmaya göre sürdürülebilirlik uzmanları artık DAX denetim organlarının yarısında yer alıyor ve bunların dörtte üçü Pozisyonlar kadınlar tarafından işgal ediliyor.

Para söz konusu olduğunda, DAX denetim kurulunda çalışmak hem erkekler hem de kadınlar için kazançlı: Russell Reynolds'a göre 2023 mali yılında ortalama ücret 200.000 avroydu; bu, bir önceki yıla göre yüzde yedi daha fazlaydı. Russell Reynolds yönetici arama ve danışmanlık alanında uzmanlaşmıştır; şirketin merkezi ABD'dedir ve 47 ülkede şubesi bulunmaktadır.