DAX şirketleri: Almanya'nın denetim kurullarının göze çarpan beceri açığı

trueliving

New member
Yapay zeka giderek Alman şirketlerinde kendine yer buluyor. Ancak bir anket, tüm yerlerin denetim kurullarında, hatta DAX şirketlerinde bile, gelecekteki meseleye ilişkin dikkate değer bir beceriksizliğin bulunduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar yeniden düşünme çağrısında bulunuyor.

Satya Nadella'ya göre yapay zeka, insan zekasına yeni bir yön veriyor. “Biz insanlar olarak doğru istemleri tanımlamalıyız, bu yüzden doğru cevapları bilmekten ziyade doğru soruları sormaya çalışmamalıyız.” Microsoft'un başkanı bunu WELT ile yaptığı bir röportajda böyle tanımladı.

Ancak Almanya'daki şirketlerin bazı denetim kurulları, özellikle yapay zeka konusu söz konusu olduğunda doğru sorularla ilgili sorunlar yaşayabilir.

Her halükarda, şirket yönetim kurullarının bu alanda kendi denetim kurullarına pek güvenleri yok. Personel danışmanlığı Kienbaum tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, yönetim kurulu üyelerinin yalnızca yüzde beşi, denetim kurullarının yapay zeka konusunda “yeterince yetkin” olduğunu düşünüyor.

Denetleme kurullarının kendilerine olan güveni biraz daha yüksekti; yüzde 27'si komitelerinin yapay zeka yeterliliğini doğruladı. Yaz aylarında Kienbaum, Almanya'daki 100'den fazla aile şirketi ve halka açık şirketten 60 yönetim kurulu üyesi ve 60 denetim kuruluyla anket yaptı.

Avrupa Yönetim Kurulu Etkinliği Merkezi'nin (ECBE) yaptığı bir değerlendirme, DAX ailesindeki hemen hemen tüm şirketlerin yetişmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Yapay zeka konusu, Dax, M-Dax veya S-Dax listesinde yer alan 160 şirketten yalnızca üçü tarafından, denetim kurullarının kendi yetkinliği olarak yeterlilik matrislerinde sorulmuştu.

Sascha Gerland, “Yapay zeka söz konusu olduğunda pek çok şirket hâlâ derin uykuda” diyor. Denetleme ve danışma kurullarının doldurulması konusunda uzmanlaşmış personel danışmanlığı ortağı Board Xperts, “yetkin insanlara büyük bir ihtiyaç” olduğunu ve piyasada yalnızca birkaç “gerçek uzman” bulunduğunu düşünüyor. Gerland, “Denetim kurullarında en azından yönetim için konularla ilgilenen ve bunlar üzerinde çalışan fikir tartışması ortakları bulunmalıdır” diyor.

“Geleneksel güç yapılarını arkamızda bırakın”

Ancak denetçiler, eğer temel bilgilere sahip değillerse, konuları yönetim kurullarıyla eşit düzeyde nasıl tartışacaklar? Şirketteki birçok departmanı ve denetim kurulunun çeşitli komitelerini etkileyen, kesitsel bir konu olan yapay zekanın tartışılması nasıl mantıklı bir şekilde organize edilebilir?

Kienbaum'un ortağı Sebastian Pacher için küçük bir devrimin zamanı geldi. “Denetim kurullarındaki geleneksel güç yapılarını arkamızda bırakmalıyız” diye talep ediyor. Almanya'da komiteler hala birkaç güçlü kişinin hakimiyetindedir: denetim kurulu başkanı ve denetim komitesi gibi önemli komitelerin başkanları. “Böylesine katı bir yapıda uzmanlar komiteye alınsalar bile etkinlik geliştiremezler.”

Yani konu yapay zeka gibi kesitsel konular hakkında bir konuşma başlatmakla ilgili. Çok sayıda denetim kurulu üyesi Daniela Mattheus (Commerzbank, Deutsche Bahn, Jenoptik), “Denetleme kurulu, yapay zeka konusunun strateji tartışmasında yeterince sabitlendiğinden emin olmalıdır” diyor. Baker McKenzie'den avukat Anahita Thoms ile birlikte yazdığı ortak makalede, “özellikle yapay zekanın kurumsal strateji ve iş modeli üzerindeki etkisini ele alan” strateji veya inovasyon komitelerinin kurulmasını öneriyor.

Ancak konu henüz çok uzakta görünmüyor. Mali Uzmanlar Birliği (FEA) denetim kurulu ağı tarafından 80'den fazla üyenin katıldığı bir anket, komitelerinin çoğunluğunun yapay zeka konusuyla ya hiç ilgilenmediğini ya da bunu yalnızca düzensiz bir şekilde yaptığını gösterdi.

Daha fazla eğitim ve uzman tartışmaları tavsiye edilir

Bu aynı zamanda kendi saflarındaki yetkinlik eksikliğinden de kaynaklanıyor olabilir. Katharina Zweig'e göre bu durum kimsenin cesaretini kırmamalı. Kaiserslautern'deki RPTU'daki (Rhineland-Pfalz Teknik Üniversitesi) bilgisayar bilimleri profesörü ve tutkulu yapay zeka açıklayıcısı, özellikle dışarıdan uzmanların davet edilmesini tavsiye ediyor. “Bu tür tartışmalar teklif ediyoruz ve memnuniyetle kabul ediliyorlar” diye belirtiyor.

Ayrıca ileri eğitim gereklidir. “Herkes, bir yapay zeka sisteminin gerçekten vaat edileni sağlayıp sağlayamayacağı konusunda en azından bir başlangıç değerlendirmesinin mümkün olması için kendini eğitebilir. Araştırmacı, “Bundan sonra tüm yüksek teknolojilerde olduğu gibi uzmanların devreye girmesi gerekiyor” diyor.

Hendrik Schmidt, yatırımcılar adına bu tür ileri eğitimler için giderek daha fazla çağrıda bulunuyor. Deutsche Bank'ın fon iştiraki DWS'deki kurumsal yönetim uzmanı, “Her denetim kurulunun giderek daha nitelikli hale gelmesi bizim temel beklentimizdir” diyor. Satya Nadella'nın ruhuna uygun olarak amaç: doğru soruları sormak.

Schmidt, “Bir denetim kurulunun tüm yanıtları bilmesine gerek yok” diyor. “Fakat şirketlerdeki kararların kalitesini artırmak için doğru soruları sorabilmeli ve sorularla meydan okuyabilmeli, ılımlı ve – uygunsa – liderlik edebilmeli.” Schmidt, bunun da başarılı olacağı gerçeğinden endişe duymuyor. yapay zekaya “orta vadede bakım” geliyor. “Konuştuğum şirketlerde yapay zeka en önemli üç konu arasında yer alıyor. Yani bilinç oradadır.”

Union Investment'ın portföy yöneticisi ve kurumsal yönetim uzmanı Vanda Rothacker ise daha şüpheci. “Denetim kurulu için yapay zeka uzmanlarının sayısı yetersiz. Ancak bunlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç var” diyor. Yapay zeka uzmanlığının “güvenilir bir şekilde kanıtlanabilmesi” yatırımcılar için önemlidir. Başka bir deyişle, çoğu şirketin denetim kurulları için yayınladığı yeterlilik matrisindeki kutucuğu işaretlemek yeterli değildir.

Union Investment tarafından yapılan bir şirket anketinin gösterdiği gibi, “yapay zekanın sorumlu kullanımı” söz konusu olduğunda hala iyileştirme için yer var. Rothacker, “Şirketlerin çoğunluğunun hâlâ kendini keşfetme aşamasında olduğu ve yapay zekayı sorumlu bir şekilde kullanmaya başladığı ortaya çıktı” diyor. Konunun üzerinde durmak istiyor ve her yıl yeni anketler duyuruyor.

Bu arada İK danışmanı Gerland, dijitalleşme ve yapay zeka anlayışının yakında her denetim kurulu için temel hale gelmesini bekliyor. “Artık denetim kurullarının akıcı bir şekilde İngilizce konuşması gerekip gerekmediğini tartışmıyoruz. Bu bugün verilen bir şey.

Inga Michler WELT'te iş muhabiridir ve önemli etkinlikleri yönetir İş konferansları. Doktoralı ekonomist ekonomik dönüşüm üzerine rapor veriyor, yapay zeka, Sürdürülebilirlik, aile şirketi, Hayırseverlik ve Liderlik.