Diehl: Sessiz silah devinde yeni bir ana plan mı?

trueliving

New member
İşletme Diehl

Sessiz silah devinde yeni bir ana plan mı?

Şu tarihten itibaren: 21 Mayıs 2024| Okuma süresi: 3 dakika

Iris-T güdümlü füze muhtemelen Diehl'in en ünlü askeri ürünüdür.

Kaynak: Picture Alliance/dpa/Diehl/-

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Sadece üç yıl sonra CEO Klaus Richter, Nürnberg teknoloji grubu Diehl'den ayrılıyor. Şirketin halefini belirlememesi dikkat çekicidir. Görünüşe göre Nürnberg şirketi yeni bir rota planlıyor.

JDiehl teknoloji grubu yıllarca silah piyasasına katılımını haklı çıkarmak zorunda kaldı. 2017 yılında 66 yaşında ölen eski şirket patronu Thomas Diehl, kararlılıkla orduyla olan işine devam etti ve bu iş artık meyvesini veriyor.

En küçük oğlu Markus, yakın zamanda Nisan ayında denetim kurulu başkanlığı görevini devraldı. Şimdi bir sonraki büyük adım geliyor. Nürnberg merkezli şirket, Temmuz ayında yönetim kurulu sözcüsü Klaus Richter'in (60) sadece üç yıl sonra ayrılacağını duyurdu. Bunun arkasında, dallı Diehl klanının dördüncü neslinin büyük bir planı olduğu açık.

Geniş tabanlı grup için, Corona krizinden sonra havacılığın yeniden canlanması ve silah pazarındaki sözde dönüm noktası, yeni iş fırsatlarının ve muhtemelen finansal fırsatların da önünü açıyor. Rheinmetall veya Hensoldt'un aksine Diehl borsada işlem görmüyor.

ayrıca oku

Leopard 2A4 ana muharebe tankına ait 120 milimetrelik toplar daha ileri işlemler için Rheinmetall'deki bir atölyede bulunuyor

Bu, 120 yılı aşkın bir geçmişe sahip iki aile soyunun sahibi olduğu grubun çok fazla tanıtım olmadan faaliyet göstermesini kolaylaştırıyor. Temmuz ayının başında geçtiğimiz yıla ait yeni rakamlar ortaya çıkacak. 2022 yılında 16.550 çalışanla 3,5 milyar euroluk satış gerçekleşti.

Havacılık bölümünün satışlarının 889 milyon avrodan bir milyar avronun üzerine çıkması bekleniyor. Son dönemde 810 milyon euroluk satış rakamına ulaşan silah bölümünün, milyarlarca dolarlık satışa doğru ilerlediği söyleniyor.

Şirketin CEO Klaus Richter'in ayrılışına ilişkin duyurusunda herhangi bir halefin isminin belirtilmemesi dikkat çekiyor. Açıklama: Sorulduğunda bir sözcü, “Bu rolün tekrar doldurulup doldurulmayacağı henüz belli değil” dedi. Richter, danışma kurulu üyesi olarak şirkette kalacak.

Yönetim kurulu sözcülerine artık gerek yok

Denetim kurulunun yeni başkanı Markus Diehl, kaderi yukarıdan yönlendirebilecek “güçlü bir denetim kurulu patronu” olarak görülüyor. Aynı zamanda merkez kurulunun yanı sıra alt gruplarda da yönetim kurulları bulunmaktadır. Bu, artık yönetim kurulu sözcüsüne gerek olmadığı anlamına geliyor.

Denetleme kurulu başkanı Markus Diehl ve eski Airbus yöneticisi Richter'in ayrılmasıyla Diehl'de denetim kurulu ve yönetim kurulunun tepesinde aile dışından kişilerin yer aldığı dönem sona eriyor.

ayrıca oku

Bundeswehr'e ait bir Puma zırhlı personel taşıyıcı

Sektör uzmanları, şu ana kadar tek taraflı taahhüt yerine bağımsızlık stratejisini tercih eden şirketin gelecekteki gidişatını hevesle takip ediyor. Bunun karşıt örneği, artık KNDS olarak faaliyet gösteren ve artık KNDS olan Fransız Nexter grubuyla ittifak kuran Münihli tank üreticisi Krauss-Maffei Wegmann'dır.

Diehl, Rheinmetall'e biraz benzeyen çoklu işbirliği stratejisini tercih ediyor; projeye bağlı olarak bazen biriyle, sonra diğeriyle. Havacılık bölümünde örneğin Airbus ve Boeing tedarik ediliyor.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Diehl'in en ünlü askeri ürünü, uçaklardan ateşlenebilen Iris-T güdümlü füzesidir. Ukrayna'da ise Rusya'nın havadan saldırılarına karşı karadan büyük bir başarı ile ateş ediliyor. Burada Diehl, muazzam talebi karşılamak için elinden geleni yapıyor.

ABD'li Northrop Grumman şirketiyle yapılan işbirliği sayesinde Iris-T, gelecekte ABD Patriot sistemiyle birlikte dünya çapında da kullanılabilir. Mayıs ayının ortasında, Iris-T güdümlü füzesinin yeni Güney Kore savaş uçağı KAI KF-21 tarafından test atışına tabi tutulduğu açıklandı. Diehl'in geniş konumlandırmasına dair daha fazla kanıt.