Elektrik şebekeleri: Enerji geçişinin bir sonraki mega projesinin parasını kim ödeyecek?

trueliving

New member
vSon zamanlarda tüm elektrik tüketicileri, yeşil elektrik üreticilerine yapılan milyarlarca dolarlık sübvansiyonları doğrudan ödemişti: “EEG ek ücreti”, tüketicilerin enerji faturalarına yıllarca kilovat saat başına altı sentten fazla yük getirdi. Ancak bu yılın başından itibaren elektrik faturasındaki maliyet bloğu ortadan kalktı. Federal hükümet artık eko-elektrik için bütçe fonlarından ödeme yapıyor.

Orta ölçekli şirketler de elektrik faturalarındaki bir sonraki büyük kalem için böyle bir şey istiyor: şebeke ücretleri. CDU/CSU’nun KOBİ ve Ekonomik Birliği (MIT), bölgesel ve yerel elektrik hatlarının genişlemesinin neden olduğu sürekli artan maliyet yükü konusunda uyarıda bulunuyor ve maliyetleri kontrol altına almak için vergi fonları çağrısında bulunuyor.

MIT federal kurulunun son kararı WELT’in kullanımına sunulmuştur. Yaz tatilinden sonra meclis sürecine girecek. Reform önerileri, bir zamanlar kendisi de KOBİ Birliği’nin başkanlığını yapmış olan yeni CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann tarafından büyük olasılıkla şiddetle desteklenecek.

Federal bütçeden sübvansiyon talebi

Kararda, “Öncelikle ağ ücretlerinde bulunmayan maliyetler, ağ ücretlerinden çözülmeli ve bütçe yoluyla finanse edilmelidir – EEG ek ücretinde olduğu gibi” diyor. Dağıtım sistemi operatörlerine, “şebeke ücretlerini karşılaştırılabilir bir Avrupa ortalamasına düşürmek için elektrik şebekesi ücretlerini düşürmek için uygun bir sübvansiyon federal bütçeden ödenmelidir.”

ayrıca oku

Alman elektrik şebekesi, otoyolları, köy yollarını ve yerel yolları içeren bir haritaya benzer şekilde farklı seviyelere bölünmüştür. Şimdiye kadar sadece “elektrik otoyolları” olarak bilinen iletim şebekeleri kamuoyu tartışmalarının odak noktası olmuştur. Bunlar, kıyılardan güneye uzun mesafeler boyunca büyük miktarlarda rüzgar gücü getirmelidir. 380 kilovoltluk hatlarıyla yüksek direklerin manzarayı etkilemesi ve yerel halkın protestolarına neden olması nedeniyle, bu yüksek gerilim hatları artık yer altı kablo bağlantıları olarak döşeniyor.

ayrıca oku

Rüzgar enerjisi sektöründe bir altına hücum havası var.  Peki tüketiciler de bundan faydalanacak mı?

Devlet için rüzgar milyarları

“Elektrik otoyollarının” yapım maliyetleri bile on milyarlarca doları tüketici faturalarına yansıtmaktadır. Sözde ağ geliştirme planının bir senaryosunda, önümüzdeki 15 yıl içinde yaklaşık 210 milyar avroluk bir maliyetle 21.000 kilometreden fazla hattın genişletilmesi gerekli görülüyor. Ancak buna boru hattı ağının “taşra yolları” için yapılan harcamalar dahil değildir. Bunun için maliyet tahminleri farklılık gösteriyor, ancak bu dağıtım ağları için 30 milyar avro daha yükseltilmesi gerekiyor.

Mittelstandsunion’un hesaplarına göre, enerji geçişiyle bağlantılı elektrik üretiminin yerelleştirilmesinin bir sonucu olarak, Almanya’da son beş yılda dağıtım şebekesi ücretlerinde yüzde 50’den fazla önemli artışlar oldu: “Son on yılda, hatta bazı durumlarda yüzde 200’e kadar.”

Dağıtım şebekelerinin maliyetleri bölgede kalıyor

İletim şebekelerinin (“elektrik otoyolları”) maliyetleri ülke çapında dağıtılırken, dağıtım şebekelerinin maliyetleri bölgede kalır ve büyük ölçüde değişebilir. Yıllık elektrik gereksinimi 16 milyon kilovat saat olan orta gerilimle beslenen orta ölçekli bir şirketin menzili, konuma bağlı olarak kilovat saat başına bir sent ile yedi sent arasında: “Yüzde 600 veya yılda 960.000 avroluk bir fiyat farkı”, Mittelstandsunion’u eleştiriyor.

Ağ ücretlerindeki artışlar da bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösteriyor. Mittelstandsunion, “Yalnızca 2022’den 2023’e kadar, büyük Alman dağıtım ağı operatörleri Westnetz, Westfalen-Weser-Ems, EWE, Pfalzwerke, MIT-Netz ve Bayernwerk, elektrik şebekesi tarifelerinde yüzde 11,5 ile 24,3 arasında ciddi artışlar gördü.” “Almanya şimdi AB’de elektrik şebekesi ücretlerinde en üst sırayı alıyor.”

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

KOBİ ve Ekonomik Birlik Federal Başkanı Gitta Connemann, yolun sonuna gelinmekten çok uzak olduğuna inanıyor. Connemann, “Bu aynı zamanda bir iş yeri olarak Almanya’nın rekabet edebilirliğiyle de ilgili: Alman şirketlerinin uluslararası pazarlardaki rekabetini güvence altına almak için, elektrik şebekesi tarifelerinde daha fazla ciddi artışların önlenmesi gerekiyor” diyor. Bir çözüm mümkün olabilir: Sonuçta, enerji geçişinin çok sayıda yan maliyeti şebeke ücretlerinde “gizlidir”.

“Daha güçlü şebekeler olmadan, yenilenebilir elektriğiniz yalnızca kağıt üzerindedir”

Belediye hizmetleri ve bölgesel ağ operatörleri soruna aşinadır. Pek çok yeni güneş enerjisi sistemi için bağlantı maliyetleri şimdiden onlar üzerinde büyük bir etkiye sahip. Belediye Şirketleri Birliği (VKU) başkanı Ingbert Liebing, “Bugün itibariyle, eyaletteki tüm fotovoltaik sistemler birlikte 67 gigawatt kapasiteye sahip” dedi. “Ancak şimdiye kadar şebekelerimiz bu gücün yalnızca yaklaşık 40 GW’ını emebiliyor – şebekelerin kalan 27 gigawatt için yeterli kapasitesi yok.”

ayrıca oku

Alexander Moser'in çatısında iki güneş modülü var.  Her ikisi de güneş enerjisini dönüştüren ve ev ağındaki gerilime uyarlayan bir invertöre (l) bağlıdır.

VKU patronu için, elektrik şebekelerinin daha fazla genişletilmesi, dönüştürülmesi ve sayısallaştırılmasının önemini koruduğu da açıktır. Liebing, “Buna, belediye hizmetleri ve belediye ağ operatörleri tarafından yapılan büyük yatırımlar eşlik ediyor” diye onaylıyor. “Sonuç olarak, ağ ücretlerinde daha fazla artışın beklenebilmesinin nedeni tam olarak bu” ki bu “kaçınılmaz”.

Sorumlu federal makam olarak Federal Ağ Ajansı, “ücret sistemini” gözden geçirme ve yeniden tasarlama emrini zaten almıştır. Yetkili, sorulduğunda, örneğin, halihazırda iletim şebekelerinde olduğu gibi, bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösteren dağıtım şebekesi ücretlerinin ülke çapında devredilmesinin makul olduğunu söyledi. Dağıtım şebekelerine yapılan yatırımlar “nihayetinde sadece ilgili şebeke alanındaki müşterilere değil, tüm şebeke müşterilerine fayda sağladığından, maliyetlerin sadece ilgili şebeke alanında bırakılmaması, en azından belirli bir ölçüde ülke çapında sosyalleştirilmesi düşünülebilir.”

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Her şey hisse senetleri”, WELT iş yazı işleri ekibi tarafından çekilen günlük borsadır. WELT’ten finans gazetecileri ile her sabah saat 5’ten itibaren. Borsa uzmanları ve yeni başlayanlar için. Spotify, Apple Podcast, Amazon Music ve Deezer’da podcast’e abone olun. Veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.