Gayrimenkul: Araştırmaya göre ortak oda kiraları önemli ölçüde arttı

trueliving

New member
İşletme Konut piyasası

“Sosyal Seçim” – Münih'teki paylaşımlı odaların maliyeti ortalama 760 Euro'dur

Durum: 01:38| Okuma süresi: 2 dakika

Ortak dairede oda arıyorum

Berlin Özgür Üniversitesi'nde ortak bir dairede oda bulma konusunda bir duyuru asılıdır.

Kaynak: Picture Alliance/dpa/Sebastian Gollnow

Ortalama olarak, Almanya'da ortak bir odanın fiyatı 479 Euro'dur; ancak en pahalı şehirlerde çok daha fazla para tahsil edilir. Alman Öğrenci Birliği, “Artık yeni bir sosyal seçilim biçimini deneyimliyoruz” uyarısında bulunuyor.

MBir araştırmaya göre Münih ve Frankfurt am Main, Almanya'da eğitim almak için en pahalı yerler. Funke medya grubunun (Çarşamba) gazetelerine göre, 2024 yaz döneminde Münih'te ücretsiz bir ortak oda için ayda ortalama 760 avro ücret alınacak; bu, bir yıl öncesine göre 40 avro daha fazla. Moses Mendelssohn Enstitüsü ve “wg-gesucht.de” internet portalı gösteriyor.

Frankfurt am Main'de ortak odalar için istenen ortalama kira, bir yıl içinde ayda 90 avro artarak 670 avroya yükseldi. Kiraların en yüksek olduğu şehirler arasında üçüncü ve dördüncü sırada ise 650 euro (artı 10 euro) ile Berlin ve 610 euro (artı 40 euro) ile Hamburg yer alıyor. Beşinci en pahalı üniversite şehri, odanın ortalama 560 avro (artı 10 avro) olduğu Köln'dür. Edinilen bilgiye göre Almanya'da paylaşımlı bir odanın fiyatı ortalama 479 euro. Bafög'ün konut yardımı 360 Euro'dur.

ayrıca oku

Köln Üniversitesi öğrencileri

Öğrenci çıkışı

Alman Öğrenci Birliği yönetim kurulu başkanı Matthias Anbuhl, Funke gazetelerine şunları söyledi: “Artık yeni bir sosyal seçilim biçimi yaşıyoruz.” Bir gencin hangi üniversitede okuduğu sorusu, giderek daha çok, onun okuyup yapamayacağına bağlı hale geliyor. Aslında şehirde karşılayabileceğimiz kirayı karşılayabiliyordum. “Bu bir eğitim politikası sefaletidir.”

Gazetenin haberine göre değerlendirme, Almanya'daki en az 5.000 öğrencisi olan tüm üniversite yerlerini kapsıyor. Moses Mendelssohn Enstitüsü, gayrimenkul araştırmalarında uzmanlaşmış bir araştırma kurumudur.