Kelle Avcıları: Çoğu beyaz, erkek – hatta çoğu soylu

trueliving

New member
vAlmanya’daki erkek şirketleri onlarca yıldır kendi saflarında kadınları terfi ettirmeyi ihmal ettiler. Artık personel hizmeti sağlayıcıları boşlukları doldurmalı ve dünyanın her yerindeki rakiplerden adayları kaçırmalı. Tek sorun, kelle avcılarının bile çeşitlilikten yoksun olmasıdır. Bunların büyük çoğunluğu Alman, erkek ve orantısız bir şekilde asil.

Bu, kar amacı gütmeyen Allbright Vakfı’nın son raporundan ortaya çıkıyor. Buna göre Dax, MDax veya SDax’ta işlem gören 160 şirketin yönetim kurullarında yer alan kadınların yüzde 63’ü kendi şirketlerinde kariyer yapmamış, dışarıdan işe alınmış. Erkeklerde ise yönetim kuruluna alınan üye oranı sadece yüzde 44 oldu.

Allbright Vakfı yönetici direktörü Wiebke Ankersen, “Şirketler, kadınları terfi ettirme konusunda yıllarca süren açıkları başkalarını soyarak telafi etmeye çalışıyor” diyor. “Acil olarak daha kalın tahtayı delmeye ve kadınları kendi saflarında sistematik olarak geliştirmeye başlamaları gerekiyor.”

Eylül 2022’de Allbright Vakfı, Dax, MDax ve SDax şirketlerinin yönetim kurullarında toplam 599 erkek ve 99 kadın saydı. Bu da yüzde 14,2’lik bir kadın oranına tekabül ediyor. Bir önceki yıla göre sadece 0,8 puan daha fazla. Bu hafif artışın tek nedeni yönetim kurulundaki kadın oranı yüzde 20’ye çıkan 40 büyük Dax şirketiydi. Daha küçük iki borsa bölümü yüzde on bir ya da onu geçmedi.

ayrıca oku

Son altı ayda yönetici katında biraz daha hareketlilik oldu. Yeni atamalar arasında neredeyse erkekler kadar kadın da vardı, böylece halka açık 160 büyük şirketteki kadınların oranı bu yılın 1 Mart’ı itibarıyla yüzde 17,1’e yükseldi.

Kaynak: İnfografik DÜNYA

Vakfın güncel raporu, “Kendi havuzumuzu kadın yöneticilerle doldurmak için artık yönetim kurulunun altındaki kademeler için dışarıdan kadınlar da giderek daha fazla aranıyor” diyor. Personel müşavirlikleri tarafından işe alınan yeni yönetim kurulu üyeleri arasında kadın oranı dört yılda yüzde 14’ten yüzde 46’ya yükseldi. Halka açık 160 şirketin denetim kurulundaki pozisyonların yüzde 34,1’i artık kadınlar tarafından işgal ediliyor.

Vakıf, dünyanın en büyük beş personel danışmanlığı sıralamasını yakından inceledi. Egon Zehnder, Heidrick & Struggles, Korn Ferry, Russell Reynolds Associates ve Spencer Stuart ile sadece erkek kurucularının isimlerini taşımıyorlar. Bugüne kadar, özellikle Alman şubelerinde, hala çok erkek egemen ve erkekler tarafından yönetiliyorlar. Ne de olsa, Allbright Vakfı’na göre, iki rakip Alman yönetimlerine kadınları getirdi: Alman İK danışmanlığı Kienbaum ve İngiliz Odger Berndtson.

Kaynak: İnfografik DÜNYA

Ankersen, “Şirketlere üst yönetim ekiplerinin dengeli bir bileşimi konusunda güvenilir bir şekilde tavsiyede bulunabilmek için, personel danışmanlarının müşterilerinin bir adım önünde olması gerekiyor” diyor. Bununla birlikte, şimdiye kadar, çeşitlilik söz konusu olduğunda pek öyle olmadılar.

Almanya’daki beş uluslararası kelle avcısındaki danışman ekiplerin yüzde 90’ı Alman ve yüzde 63’ü erkek. Üçte ikisi ekonomi okumuş, yüzde 40’ı doktora yapmış ve en az yüzde sekizi aristokrat bir unvana sahip. Karşılaştırma için: toplam nüfus içinde soyluların oranı sadece yaklaşık yüzde 0,1’dir.

En azından danışmanlar arasında kadınların oranı da değişiyor. Geçen yıl Almanya’da, yöneticilerin şirketlerden kaçırıldığı “yönetici arama” alanındaki yeni işe alınanların yüzde 70’inden fazlası, beş büyük personel danışmanlığı şirketindeki kadınlardı. Ankersen, “Müşterilerinin kadın üst düzey yöneticilere olan talebini karşılayabilmek için kadın ağlarına ihtiyaç duyduklarını bildikleri için” diyor.

Şimdiye kadar şirketler, üst düzeylerde Alman şirketlerinden daha fazla kadının bulunduğu yurtdışında giderek daha fazla balık avlıyor. Son beş yılda kelle avcıları, borsaya kote bir şirket için yabancı bir şirkette her ikinci kadın yönetim kurulu üyesini buldu. Erkek askerler söz konusu olduğunda, bu oran yalnızca üçte birdi.

ayrıca oku

Bir şirkete başvuran herkes çok sayıda kritere bakar.  Para en önemli öncelik bile değil

25.000 akademisyen anketi

Kimin “kurula uygun” kabul edilip kimin edilmediğine bakmak ilginç. Allbright Vakfı’nın analizine göre, tüm insan grupları işe alınanlar arasında ciddi şekilde yetersiz temsil ediliyor.

Önde gelen kelle avcılarının Mart 2018’den bu yana Dax, MDax ve SDax şirketlerinin yönetim kurullarına yerleştirdiği kişilerin yalnızca yüzde biri beşeri bilimler akademisyenleri ve yüzde ikisi yabancı kökenli Almanlardır.

Doğu Almanya sosyalleşmesine sahip erkekler ve kadınlar da, Avrupa ve Kuzey Amerika dışında sosyalleşen insanlar gibi (yüzde 3) yüzde iki ile mutlak azınlıktaydı. Yaş açısından, yeni işe alınan yönetim kurulu üyeleri grubu da çok çeşitli değildi. Büyük çoğunluğu 45 ila 60 yaşları arasındaydı. Sadece yüzde onu daha genç, yüzde biri daha yaşlıydı.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesi için geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Her şey hisse senetleri”, WELT iş yazı işleri ekibi tarafından çekilen günlük borsadır. Her sabah saat 7’den itibaren finans muhabirlerimizle. Borsa uzmanları ve yeni başlayanlar için. Spotify, Apple Podcast, Amazon Music ve Deezer’da podcast’e abone olun. Veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.