Mister Spex: Gözlükçü zinciri, kurucusu Dirk Graber'ın çekilmesinin ardından kaosa sürüklendi

trueliving

New member
İşletme Kurucu istifa ediyor

Şimdi Bay Spex kaosa sürükleniyor

Şu tarihten itibaren: 17 Temmuz 2024| Okuma süresi: 3 dakika

463726225

463726225

Kaynak: Picture Alliance/Schoening

Bay Spex, en iyi adam Fielmann'a saldırmak istiyordu. Ancak gözlükçü zinciri giderek daha da derin bir krize giriyor. Tanınmış denetim kurulu üyeleri çoktan kaçtı ve şimdi kurucu Dirk Graber de şaşırtıcı bir şekilde istifa ediyor. Aktivist hissedarlar ise daha fazla soruna neden oluyor.

WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

AHaziran başında, Mister Spex gözlükçüler zincirine yönelik büyük saldırı yenilgiye uğratılmış gibi görünüyordu: Genel kurul toplantısında büyük hissedarlar, aralarında “dünyanın” dünyasından bir yatırım şirketinin de bulunduğu bir grup aktivist yatırımcının tekliflerini görmezden geldi. Denver of the Lions” jüri üyesi ve AWD kurucusu Carsten Maschmeyer. Mister Spex'in patronu ve kurucusu Dirk Graber, yüksek kayıplara, dış genişlemedeki duraksamaya ve hisselerdeki çöküşe rağmen eskisi gibi devam edebilecekmiş gibi görünüyordu.

Ama şimdi, yalnızca birkaç hafta sonra, Bay Spex liderlik kaosuna sürükleniyor. Graber şaşırtıcı bir şekilde ay sonunda çekildiğini duyurdu. Bay Spex, denetim kurulunun ayrılmasına izin verilmesini istediğini söyledi. Denetim Kurulu Başkanı Tobias Krauss, Graber'in “olağanüstü bir kişilik” olduğunu söyledi. Artık kar elde etmek ve olumlu bir nakit akışı sağlamakla ilgili olsa bile, çalışmaları devam edecek.

ayrıca oku

Daniel Grieder Metzingen'deki şirket merkezinde

Graber'in kurucu ortağı Mirco Casper, 2023'ün sonunda gözlükçüden ayrılmıştı. Her ikisi de 2007 yılında Mister Spex'i kurdu; başlangıçta tamamen çevrimiçi bir gözlükçü olarak. Mister Spex artık şubeleri olan bir zincir. Ancak en iyi oyuncu Fielmann'a yönelik umulan saldırı şu ana kadar pek başarılı olamadı. 2024'ün ilk çeyreğinde Mister Spex'in 51 milyon euroluk satışı vardı ve 2,7 milyon euroluk amortisman öncesi faaliyet zararı (FVÖK) bildirdi.

Sorunların derin olduğu aşikar. Bu, diğer iki önemli şahsiyet tarafından da görülüyor: Finansal yatırımcı Scottish Equity Partners ve Hamburglu yatırımcı Albert Büll dahil olmak üzere Mister Spex'in büyük hissedarları, eski Hugo Boss patronu Claus-Dietrich Lahrs ve eski Adidas yönetim kurulu üyesi Gil Steyaert'i ikna etmişti. Olağan Genel Kurul Toplantısında Denetleme Kuruluna seçilmek üzere bir araya gelirler.

ayrıca oku

Moda dünyasından kendini kanıtlamış iki yöneticinin daha gelişi, yatırımcılara ve iş ortaklarına son derece profesyonel yönetim yapıları için bir sinyal olmalı. Ancak sadece bir ay sonra iki yönetici pes etti. Şirket, denetim kurulundan hızla ayrılmasına ilişkin bir neden belirtmedi.

Bay Spex için yeni strateji

Denetleme kurulunun yeni başkanı, Büll'ün uzun süredir finans müdürü olan Krauss, görünüşe göre artık bir rota değişikliği başlatmak istiyor. Şirkete yakın kaynaklara göre yeni bir stratejinin Ağustos ayında uygulamaya konması bekleniyor.

Ancak bu kesin değil. Şirketin duyurusuna göre CFO Stephan Schulz-Gohritz yalnızca geçici patron olacak. İçeridekiler, Berlin'deki tıbbi teknoloji üreticisi Biotronik'ten ocak ayında gözlükçülüğe geçen finans uzmanının da işi bırakmayı düşündüğünü zaten söylüyor. Graber'in geri çekilmesi denetim kurulunu zaten şaşırtmıştı, dolayısıyla uygun bir yedek yoktu.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bu arada, WELT AM SONNTAG'ın planı hakkında ilk rapor veren aktivist hissedarlar sorun yaratmaya devam ediyor. Genel kurul kararlarının mahkemelerce incelenmesini istiyorsunuz. “Yönetim sorulan soruların çok azına (100'den fazla) bile anlamlı yanıtlar veremedi. Varlık yönetimi şirketi PVM WELT'in bir sözcüsü, “Bu konuda şikayette bulunduk ve şimdi yönetimden işlerin feci gidişatı hakkında Ross ve Reiter'in isimlerini vermesini istemek için olağan yasal süreci kullanacağız” dedi.

Hissedar grubu, Mister Spex'teki payının yüzde 23 civarında olduğunu tahmin ediyor; şirket başlangıçta bunun daha az olacağını varsaymıştı. Genel kurul toplantısında önerileri yüzde 24 oranında oy aldı.