Montessori, Waldorf & Co.: Devlet okullarına alternatif olan bu alternatifleri bilmelisiniz

trueliving

New member
LOnur eksikliği, sınıfların çok kalabalık olması, çok az destek; devlet okullarının tablosu her zaman en iyi değildir. Bu nedenle pek çok ebeveyn çocuklarını özel okula göndermeyi tercih ediyor. Almanya'da bu tesislerin sayısı son 30 yılda neredeyse iki katına çıktı. 2023 yılında neredeyse her on öğrenciden biri özel okula gitti.

Frank Beier, “Pisa şoku 2000 yılından bu yana okullara karşı genel bir şüphecilik yarattı” diyor. TU Dresden'de okul eğitimi profesörüdür. Giderek daha fazla sayıda ebeveyn, çocuklarının özel sektörde daha iyi bir eğitim alacağını umuyordu. Bağımsız olarak yönetilen okulların (özel okullar olarak da adlandırılıyor), bazı ebeveynlerin devlet tarafından yönetilen okulların başaramadığına inandığı şeyi başarması gerekiyor.

Ayrıca çocuğunun karakter özelliklerinden dolayı normal bir devlet okuluna sığmadığını düşünen baba ve anneler de bulunmaktadır. Nihai motivasyon ne olursa olsun, bir eğitim kurumuna karar vermeden önce dikkate alınması gereken birkaç nokta vardır çünkü tüm özel okullar aynı değildir.

İş portalı

JOBS.WELT.DE

Değiştirmek istiyor musun? İşi buluyoruz!

Okul hukuku açısından, özel okullar genellikle yedek okullar olarak adlandırılır; normal devlet okullarına eşdeğer bir alternatif olarak kabul edilirler ve aynı zamanda olağan devlet niteliklerini de sunarlar. Ancak bazı reform eğitim okullarında final sınavlarının dışarıdan yapılması gerekmektedir.

Reform pedagoji okullarının sıklıkla kendi pedagojik öğrenme yaklaşımları vardır ve çocuğa dayalı bir pedagojiyi temsil ederler. Her zaman devlet müfredatına uymazlar ve bu nedenle her zaman yedek okullar değildirler. Almanya'daki en tanınmış reform eğitim okulları arasında Waldorf, Montessori ve Jenaplan okulları bulunmaktadır.

Bu tür okulların her biri, imajı genellikle yüceltilen ve çoğu zaman neredeyse kahramanca ilkelere bağlanan belirli bir kurucu kişiliğe dayanır. Waldorf okullarının dayandığı Rudolf Steiner veya Jenaplan okulları kavramını geliştiren Peter Petersen gibi bunlar bazen tartışmalıdır. Bu nedenle yeni eğitim reformu okul hareketleri giderek kişilik kültünden uzaklaşıyor.

Waldorf okulları: Antropozofi öğretimi

Waldorf okullarının amacı yaratıcı, sanatsal, pratik ve sosyal becerileri geliştirmektir. Aynı zamanda antroposofik dünya görüşleriyle de tanınırlar. Özgür Waldorf Okulları Birliği'ne göre şu anda Almanya'da yaklaşık 90.500 çocuğun eğitim gördüğü 255 Waldorf okulu bulunuyor.

Bağımsız okullar olan Waldorf okulları kısmen devlet tarafından finanse ediliyor ancak maliyetleri karşılamak için ek okul ücretleri de talep ediyorlar. Bunu dayanışma modelleriyle yapıyorlar. Yani daha az paranız varsa daha az ödersiniz. Çocukların maddi nedenlerden dolayı dışlanmasını önlemek istiyorlar.

Waldorf öğrencileri genellikle on iki yıl boyunca okula giderler ve sonunda devlet tarafından tanınmayan bir Waldorf yeterliliği alırlar. Ancak geleneksel devlet eğitim nitelikleri de mümkündür.

Montessori okulları: “Kendim yapmama yardım edin”

Montessori eğitiminde odak noktası bireysel çocuktur. Sloganı “Kendim yapmama yardım et.” Çocuklar bağımsız karar vermeyi öğrenmelidir. Montessori okulları hem bağımsız hem de devlet destekli ve ilk ve orta dereceli okullar olarak mevcuttur.

Özel okullarda okul ücretleri federal eyalete, okul türüne ve kentsel konuma göre değişir. Tüm devlet yeterlilikleri Montessori okullarında veya harici bir sınav yoluyla edinilebilir. Montessori Federal Birliği'ne göre şu anda yaklaşık 25.000 öğrenciye sahip 130 okul yetkilisi bulunmaktadır.

Jenaplan okulları: Öğrenin ve kutlayın

Jenaplan okulları dört temel üzerine kuruludur: Konuşma, oyun, çalışma ve kutlama. Haftalık kutlamalar kadar kahvaltı ve öğle yemeği de konseptin bir parçası. İlk birkaç yılda normal okul notları yoktur, bunun yerine çalışma ve performans raporu vardır.

Jenaplan Pedagoji Derneği'ne göre Almanya'da modeli temel alan 68 okul var. Burada da hem devlet hem de özel okullar ve farklı okul ücretleri mevcut.

Freinet ve Daltonplan'a göre bağımsız çalışma

Bu en iyi bilinen üç sağlayıcıya ek olarak başka alternatif okul türleri de vardır. Örneğin Freinet okullarında çocuklar ve öğretmenler ortak bir sınıf konseyi oluştururlar. Çoğunlukla öğrencilerin ne öğreneceklerine ve ne kadar süreyle öğreneceklerine kendilerinin karar vermesine izin verilir ve kendi çalışma planlarını oluştururlar. Daha sonra haftalık sınıf toplantılarında öğretim konularını planlarlar.

Daltonplan konseptine sahip okullarda çocukların bağımsızlığı da odak noktasıdır. Dalton öğretimi reform pedagojik bir yaklaşımdır ve Amerikalı öğretmen Helen Parkhurst tarafından geliştirilmiştir.

Almanya'da 36 okul şu anda Dalton Derneği'nin üyesidir. Freinet okullarının ve Daltonplan okullarının çoğu devlet okuludur, dolayısıyla okul ücreti yoktur.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Roma Okulları Kulübü: Küresel Düşünün, Yerel Hareket Edin

Club of Rome okullarında öğrenciler, sınırların ötesinde düşünmeyi öğrenmeli ve “küresel düşün, yerel hareket et” sloganı altında küresel bakış açılarını benimsemeli, ancak aynı zamanda yerel çevrelerinde aktif hale gelmelidir. Sürdürülebilirlik de büyük rol oynuyor.

Okullar belirli kriterleri karşılamaları halinde “Roma Kulübü Okulu” unvanını alırlar. Temelde devlet ya da özel her okulun alabileceği bir sertifika türüdür. Şu anda Almanya'da bu tür 17 okul var.

Mehlhorn okulları: üstün zekalı insanlara ve küçük sınıflara destek

Mehlhorn okulları hâlâ nispeten genç ve ancak 1997'de kuruldu. Şu anda yalnızca Doğu Almanya'da mevcuttur. Yetenek, zeka ve kişilikten oluşan üç temel özelliğinden dolayı BIP yaratıcılık okulu olarak da bilinirler.

Devlet müfredatına ek olarak on ders bulunmaktadır. Ayrıca okullar, sınıf mevcudu küçük, ilkokuldan itibaren İngilizce, Fransızca ve Arapça yabancı dilleri ve “başarma arzusu” ile tanıtım yapıyor. Mehlhorn okulları özel okullardır ve aylık ücret alırlar.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Buna ek olarak, sıklıkla reform pedagojik yaklaşımlarını takip eden ancak buna mecbur olmayan çok sayıda bağımsız alternatif okul da bulunmaktadır. Bunların neredeyse tamamı özel okullardır ve Federal Ücretsiz Alternatif Okullar Birliği bünyesinde örgütlenmiştir.

“Fakat biz kendimizi tüm topluma bir şeyler sunma anlamında devlet okulları olarak görüyoruz. Biz özel ve ayrıcalıklı bir çevre değiliz” diyor Tilmann Kern. Federal birliğin genel müdürüdür. Kern, “Okullarımızı diğerlerinden ayıran şey, farklı eğitim geleneklerini birleştirmeleri ve aynı zamanda yeni zorluklara ve söylemlere yanıt vermeleridir” diyor. “Merkezi bir eğitim figürümüz yok.”

Şu anda Federal Ücretsiz Alternatif Okullar Birliği'nde örgütlenmiş 125 okul bulunmaktadır. Son yıllarda talep sürekli arttı. Kern, “Pandemi sırasında tüm okullar kapalı kaldığında birçok ebeveyn eğitim kavramını yeniden değerlendirdi” diyor. Dernek bünyesinde düzenlenen okullardaki öğrenci sayısı 2000 yılından bu yana neredeyse dört katına çıktı: 2.800'den 10.100'e.

Özel okullar gerçekten daha mı iyi?

Okul araştırmacısı Frank Beier, reform pedagojik ve çocuk odaklı okullara ek olarak, yüksek düzeyde performans odaklı, bağımsız okulları da gözlemliyor. Bunlar, örneğin uluslararası veya Avrupa okulları olabileceği gibi teknik, yaratıcı veya sanatsal yönelim gibi diğer spesifik profilleri olan okullar da olabilir.

Beier, “Bunlar çoğunlukla performansla ilgili niteliktedir” diyor. “Ve hangi ebeveynlerin çocuklarını bağımsız okullara gönderdiğine bakarsak, bunların genellikle daha yüksek sosyal çevrelerden gelen ebeveynler olduğunu görürüz.” Bu ebeveynler genellikle çocuklarını bireysel olarak destekleme konusunda daha fazla ilgi gösterirler. Veya en azından benzer geçmişlere sahip diğer çocuklarla birlikte öğrenmelerine izin verin.

Ve akademik ortam da bozuluyor: Beier, “Eğitim araştırmaları, özel okullardaki öğrencilerin genellikle devlet okullarındaki öğrencilerden daha iyi performans elde ettiğini gösteriyor” diyor. Pek çok ebeveynin sandığının aksine bunun nedeni sınıfların daha küçük olması veya daha iyi öğretim materyalleri değildir.

“Önemli olan özel okullardaki öğrenci kompozisyonunun son derece seçilmiş olmasıdır. Ve bunu hesaba kattığınızda devlet okullarının da aynı derecede iyi olduğunu görüyorsunuz” diyor Beier. Öğrenmeyi kolay bulan üstün yetenekli bir çocuğun, devlet tarafından işletilen bir genel okulda bile çok az sorunu olacaktır. Ebeveynlerin çocuğu için en iyi kararı verebilmesi için okulun bireysel konseptlerini detaylı bir şekilde incelemesi gerekmektedir.