Okul: Tehlikeli cehalet – Abitur konu ekonomisi hakkında çalışma tavsiyeleri

trueliving

New member
Öb Kira sözleşmesi ve emeklilik planı, elektrik maliyetleri veya kredi koşulları – herkesin günlük yaşamda temel ekonomik bilgilere ihtiyacı vardır. Ancak Almanya’daki okullarda neredeyse hiç ekonomik konu yok.

Bu Abitur sınavları için de geçerlidir. Uygun bir sınav konusu seçen ve ekonomik bilgisi Abitur ile belgelenen gençler bile genellikle siyaset ve sosyal bilimler hakkında daha çok şey öğrenirler, ancak ekonomi hakkında çok az şey öğrenirler veya hiçbir şey öğrenmezler. Ekonomik eğitimin güçlendirilmesi, 20 yıldır Federal Eyaletler Eğitim Bakanları Konferansı’nın (KMK) beyan ettiği bir hedef olmuştur.

Ama tam da en yüksek okul bitirme sertifikasıyla neredeyse hiç ilerleme kaydedemezsiniz. Örneğin, ekonomi, merkezi Abitur’da spor veya kimya gibi diğer küçük konulara göre daha zayıftır. Bu, Oldenburg Üniversitesi Ekonomi Eğitimi Enstitüsü’nün Flossbach ve Storch Vakfı adına hazırladığı ve yalnızca WELT’e açık olan “Merkez Abitur’da Ekonomik Eğitim” çalışmasıyla gösterilmiştir.

Eğitim hakkında daha fazlasını buradan okuyun

okullarda dijitalleşme

Tüm kreşler çocukları okula uygun şekilde hazırlamaz.  bunun güzel örnekleri var

İlkokula hazır mısınız?

Tanınmış bir eğitim araştırmacısı, ülkenin “büyük ölçüde bir insan potansiyeli israfı” olduğunu eleştiriyor.

Bazen stajyerlerin bir cesaret sınavına cüret etmesi işe yarar

Analiz, enstitünün ilk kez Almanya’da kapsamlı bir ekonomik eğitim envanteri sunduğu 2021’de sunulan OeBiX çalışmasını tamamlıyor. Bu, özellikle liselerde acil bir eyleme ihtiyaç duyulduğunu göstermişti.

Almanca ve matematik gibi ana derslerin yanı sıra yan derslerin büyük bir kısmına yönelik olan Merkezi Abitur durumunda, her federal eyalette Eğitim Bakanlığı tüm okullar için yazılı sınav görevlerini belirler. Kural olarak, KMK tarafından ülke çapında bağlayıcılığı olan “Tekdüzen Test Gereksinimleri” (EPA) uygulanmalıdır.

Merkezi Abitur sadece kalite standartlarını sağlamak için önemli bir araç değil, aynı zamanda dolaylı olarak öğretmenlerin lisede ne öğrettiği konusunda da belirleyicidir. Merkezi olmayan Abitur sınavında ise içeriği okullar kendileri belirler.

Kaynak: İnfografik DÜNYA

Çalışmanın gösterdiği gibi, 16 federal eyalet arasında büyük farklılıklar var. Sadece Baden-Württemberg ve Mecklenburg-Batı Pomeranya’da merkezi Abitur’da bağımsız ekonomi konusu incelenir. Hessen ve Saarland’da ekonomi dersine ek olarak, siyaset veya sosyal bilimlerin yanı sıra ekonomi eğitimi de veren ve aynı zamanda merkezi Abitur’da incelenen bir sosyal bilimler entegrasyon dersi de vardır – daha birçok okul tarafından sunulur.

Araştırma direktörü Dirk Loerwald, “Bu, yalnızca dört federal eyaletin saf ekonomi konuları için merkezi Abitur sınavlarına sahip olduğu anlamına geliyor,” diye eleştiriyor: “Ancak, bu konulardan ikisi yalnızca birkaç okulda veriliyor ve bu nedenle neredeyse tüm öğrenciler tarafından alınamıyor.”

Kimya veya fizik gibi diğer yan dallarda ise 16 federal eyaletten 14’ünde Abitur’da merkezi sınavlar var ve sporda en az on eyalet var. Enstitü başkanı, “İktisat merkezi Abitur’daki küçük dersler arasında yalnızca ikincil konudur” diye eleştiriyor.

Ekonomik eğitim genellikle kombinasyon derslerinde gerçekleşir

Bu nedenle ekonomik eğitim, temel olarak merkezi olarak birleştirme konuları bağlamında incelenir. Bununla birlikte, kalite standardı bununla hiçbir şekilde güvence altına alınmaz. Çünkü sekiz sosyal bilimler entegrasyon dersinden sadece birinde merkezi Abitur görevleri aynı zamanda ülke çapında tek tip sınav gerekliliklerini (EPA) karşılamaktadır.

Abitur sınavlarının karşılaştırılabilirliğini ve denkliğini sağlamak için belirleyici kriter budur. Birleştirme konuları arasında yalnızca Bavyera ve Thüringen’de sunulan ve merkezi Abitur’da ve EPA kurallarına göre test edilen “Ekonomi ve Hukuk” konusu hala iyi performans gösteriyor.

Öte yandan, çoğu federal eyalette, ekonomik eğitim merkezi Abitur’a hiç bağlı değil ya da yeterince bağlı değil. Berlin, Brandenburg, Schleswig-Holstein veya Bremen’de bazı okullar ekonomi, ekonomi veya ekonomi/politika gibi dersler sunar.

iş portalı

İŞLER.WELT.DE

Değiştirmek istiyor musun? İşi buluyoruz!

Ancak, bu ülkelerde ekonomi eğitiminde sadece merkezi olmayan Abitur sınavları vardır. Bir entegrasyon konusu için merkezi bir Abitur’un bulunduğu Aşağı Saksonya, Hamburg veya Kuzey Ren-Vestfalya’da işler pek iyi görünmüyor. Bununla birlikte, burada sağlanan ekonomik kısım genellikle küçüktür veya bazen sınava giren kişi tarafından tamamen önlenebilir.

Ekonomi, istatistik gibi sayılarla uğraşmayı gerektirir. Ancak araştırmaya göre, Abitur sınav görevlerinin son beş yıldaki ayrıntılı değerlendirmesi, metin analizinin öncelikle entegrasyon konuları için gerekli olduğunu gösteriyor.

İşletmecilik konusunda İktisat ihmal edilir

Rakamlarla uğraşmak bazen sadece iktisadın bağımsız konusu içinde rol oynadı. Öğrencilere sınıfta siyaset bilimi perspektifi öğretilirken, ekonomik perspektife çok az ilgi gösteriliyor.

Ve böylece merkezi Abitur’da ekonominin hiçbir temel alanı yok. Bu, işletme yönetiminin yanı sıra tüketici eğitimi veya girişimcilik, yani girişimcilik faaliyeti için de geçerlidir.

Loerwald, “Almanya’nın ekonomik bir ulus olarak geleceği, gençlerin okulda ekonomik düşünmelerini sağlayıp sağlamayacağımıza da bağlı” diye uyarıyor. Uluslararası karşılaştırmada, Federal Almanya Cumhuriyeti az gelişmiş bir stok kültürüne ve aynı zamanda düşük şirket kurucu oranına sahiptir. Her ikisi de konumun bir dezavantajı olarak kabul edilir.

Eğitim hakkında daha fazlasını buradan okuyun

Yarı zamanlı bir iş seçerken, öğrenciler sadece ücrete dikkat etmemelidir.

Çalışmalara tam odaklanma?

Sonunda, maaş da kurs seçimine bağlıdır

Üniversite öğrencisi üniversitenin önünde.

Hemen hemen her sektörden şirket, bu alanda bilgi birikimine sahip sürdürülebilirlik yöneticileri veya çalışanları arıyor.

Çalışmanın gösterdiği gibi, ekonomi eğitimi ayrı bir konunun parçası olarak öğretildiğinde daha sağlamdır. Baden-Württemberg’de, 2018’den bu yana tüm ortaokullarda zorunlu bir ders vardır ve bu ders, gramer okullarında sekizinci ila onuncu sınıflar için ders çizelgesinde yer alır.

Buna göre öğrenciler konuyu temel dersten veya ileri seviye dersten alırlarsa ön bilgi ile bir üst okula gelirler. Ortak yazar Stephan Friebel-Piechotta, “Baden-Württemberg, çalışmamız için olumlu bir örnek,” diye vurguluyor.

Ekonomik eğitim buradaki merkezi Abitur’a iyi bir şekilde sabitlenmiştir. Bununla birlikte, içerik açısından, ekonomik açıdan güçlü durumda bile iyileştirme için hala alan vardır. Örneğin işletme yönetimi konuları sadece yüzde sekizlik bir payla sınavlarda ihmal ediliyor.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Flossbach von Storch Vakfı’nın yöneticisi Verena von Hugo, “Ekonomik eğitimi güçlendirmek için, ekonominin bağımsız bir konusu sihirli değnektir.” Bununla birlikte, birleşik konular bağlamında da önemli gelişmeler elde edilebilir.

2019 yılında kurulan ve aralarında iş ve öğretmen derneklerinin yanı sıra bilim adamlarının da bulunduğu 100’den fazla kurumsal üyesi bulunan “Almanya’da Ekonomik Eğitim İttifakı” da bu hedefin peşinde.

Ne de olsa, artık federal hükümetten gelen bir rüzgar var. 2022’nin sonunda, Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger (FDP), bu yıl için iki milyon avroluk bir bütçe ayrılan bir “Ulusal Ekonomik Eğitim Stratejisi”ni duyurdu. Çünkü her zamankinden daha hızlı değişen bir iş dünyasında, ekonomik beceriler kesinlikle vazgeçilmezdir.

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Her şey hisse senetleri”, WELT iş yazı işleri ekibi tarafından çekilen günlük borsadır. WELT’in finans gazetecileriyle her sabah saat 5’ten itibaren. Borsa uzmanları ve yeni başlayanlar için. Spotify, Apple Podcast, Amazon Music ve Deezer’da podcast’e abone olun. Veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.