Sebastian Kurz mahkemede: “Peki neden üç öpücük surat?”

trueliving

New member
RYargıç Michael Radasztics’in sükunet istemesine gerek yoktu. Avusturya’nın eski Şansölyesi Sebastian Kurz Cuma sabahı kürsüye çıktığında, Viyana Bölge Mahkemesi Büyük Jüri Odası’ndaki yaklaşık yüze yakın gazeteci sustu.

“Yalan beyanda bulunduğu şüphesiyle yargılamalar devam edecek. Sanık olarak sorgulanacaksınız,” diye açıldı Radasztics. Daha sonra Kurz’a ifade vermeyi reddetmesine izin verildiğini ve gerçeği söyleme yükümlülüğüne tabi olmadığını belirtti. Hakim “Suçunu kabul ediyor musun?” diye sordu.

Avusturya yılın duruşmasını yaşıyor. Eski Şansölye ve siyasi yıldız Sebastian Kurz, parlamento soruşturma komitesindeki olası yanlış beyanlar nedeniyle kendisini sanık olarak haklı çıkarmak zorunda.


Sebastian Kurz hakkında daha fazla bilgi
Avusturya eski şansölyesi


Sebastian Kurz yeleğini beyaza yıkamak istiyor


Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, Ağustos 2021'de Berlin'e yaptığı ziyarette

Ekonomi ve Yolsuzluk Savcılığı (WKStA), kendisini ve iki eski siyasi meslektaşını sözde İbiza U Komitesi’nde yalan ifade vermekle suçluyor. Avusturya’da suçun cezası üç yıla kadar hapistir.


ayrıca oku
Ancak Cuma günü yalnızca Kurz ve Federal Şansölyelik’teki eski kabine başkanı Bernhard Bonelli mahkemeye çıkmak zorunda kaldı. Üçüncü sanık, eski ÖVP parti genel başkan yardımcısı Bettina Glatz-Kremsner, Çarşamba günü duruşmanın başında Yargıç Radasztics ile parasal bir gereklilik karşılığında yaklaşık 100.000 avroluk bir anlaşmaya varmıştı. Glatz-Kremsner, U-Komitesine yaptığı açıklamalarda hataları kabul etmişti.

WKStA kıdemli savcısı Gregor Adamoviç, duruşmanın ilk gününde zaten Kurz’a sert davranmıştı. 37 yaşındaki oyuncunun, bir yandan komitede yalnızca doğruyu söylediğini iddia eden ikili stratejisini eleştirmişti.

Kurz, “Suçlu değilim” diye yanıtladı


Öte yandan Kurz, duruşma öncesinde zaten sözde ifade ihtiyacını gündeme getirmişti. Bu, cezai kovuşturmadan kaçınmak için U komitelerindeki olası yanlış beyanları haklı çıkarır.

Adamoviç, “Bu bakış açıları yan yana duramaz” diyerek Kurz’a döndü: “Bir açıklama yapılması gerekiyor.” Kurz, Cuma günü bu talebe kapsamlı bir şekilde uydu.

Kurz sanık sandalyesindeki yerini aldıktan sonra “Suçlu değil” diye yanıtladı. Alp cumhuriyetinin eski siyasi dehası, sonunda bu süreçte konuşabilecek kadar sakin, neredeyse coşkulu görünüyordu. Sözlerine şöyle başladı: “Birkaç şeyi açıklığa kavuşturma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür etmek isterim.”


ayrıca oku


Igor Makarov, sponsoru olduğu Katusha Alpecin bisiklet takımının düzenlediği etkinlik sırasında Aralık 2018'in sonunda


Kurz bir yandan U-Komite sırasında maruz kaldığı “muazzam baskıyı” anlattı. Komite, ancak dönemin Şansölye Yardımcısı Heinz-Christian Strache’nin (FPÖ) bir video tuzağına düşüp, en azından gri alanda sözde oligark yatırım fırsatları vaat etmesinden sonra ortaya çıktı.

Videonun duyulmasıyla Kurz’un FPÖ ile olan koalisyonu bozuldu ve 2019’da yeni seçimlere gidildi. Ayrıca o dönemde savcılık çok sayıda kişi hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kurz’a göre bu aynı zamanda o dönemde U-Komite’deki formülasyonlarını da korkunun şekillendirdiğini söylüyor. “Hiçbir ceza davasına sürüklenmeyeceğini” bu şekilde ifade etti. “Belki de her şeyi ideal şekilde formüle edemediğini” itiraf etti.

Retorik olarak cilalanmış savunma konuşması


Sırtları duvara dayandığında ve yalnızca birkaç seçenekleri kaldığında ellerinden gelenin en iyisini yapan insanlar var. Kurz bu gruba ait gibi görünüyor.

Arkasında yüze yakın gazeteci, önünde iki savcı ve Yargıç Radasztics’in bulunduğu Kurz, herhangi bir takılma ve gerginlik yaşamadan retorik açısından cilalı bir savunma konuşması yaptı. Geçmiş günlerin devlet adamı yeniden sahneye çıkmış gibi görünüyordu.

Savcının iddialarının merkezinde Kurz’un, Maliye Bakanlığı eski Genel Sekreteri Thomas Schmid’i Avusturya devlet holding şirketi ÖBAG’ın CEO’su olarak görevlendirip atamadığı ve bunu U-Komite önünde inkar edip etmediği sorusu yer alıyor. Yalnızca yanlış beyanlar cezalandırılır, iş pazarlığı mümkün değildir.


ayrıca oku


Sebastian Kısa


Kurz, “Schmid’in benimle yatırım hakkında konuştuğunu göz ardı edemem” diye itiraf etti. Kurz, o dönem çok sayıda kişinin kendisine pozisyon talebiyle başvurduğunu, kendisinin de bu kişileri her zaman teşvik ettiğini ve sorularını ilettiğini ifade etti.

Ancak Schmid’in ÖBAG’ın patronu olması konusunda anlaşma sağlanamadı. “Erişte süzgeci gibi bir beynim yok. Bunu hatırlamış olabilirim” dedi Kurz.

Kurz, bu ceza davasının nedenlerini başkalarında görme konusundaki önceki çizgisine sadık kaldı. Kurz, “Siyasette kalın bir cilde ihtiyacınız var” dedi.

Muhalefet beni yok etmek istedi


U-Komite’de ciddi yolsuzlukla suçlanıyor olması o dönemde onu rahatsız ediyordu. O zamanlar muhalefet sadece ona (editöre) “saldırmak” istemiyordu. Kurz, “Beni yok etmek istediler” dedi.

Kurz ayrıca savcılığa karşı da konuştu. Bu, olayları “olduğundan” ve hatırladığından tamamen farklı bir şekilde tasvir edecektir.

Ayrıca, savcılığın aklayıcı sohbet mesajlarını dikkate almamasını, tüm muğlak ifadeleri yalnızca kendisine karşı yorumlamasını ve aynı zamanda o dönemdeki ifadelerinin anlamını da yanlış yorumlamasını “katlanmayı zor” bulmuştur.


ayrıca oku


Ekonomi ve yolsuzluk savcılığı Sebastian Kurz'u soruşturuyor


Hukuk diplomasını tamamlamamış olmasına rağmen, tüm insanların kanun önünde eşit olduğu ilkesini hâlâ hatırlamaktadır. Kurz, “Bana böyle davranıldığını hissetmiyorum” dedi.

Eski Şansölye’nin bazı açıklamaları da salonda kahkahalara neden oldu. Mesela Kurz, eski ÖBAG patronu Schmid’in “annesine” yazdığı sohbetlerin konusunu gündeme getirdi.

Kurz ayrıca kendi adına PR yapıyor


Kurz ayrıca görünüşünü kendi adına halkla ilişkiler için bir sahne olarak nasıl kullanacağını da biliyordu. Avusturyalı parlamenterlerin önünde yalan söylediği suçlamaları yüzünden demokrasi anlayışından yoksunmuş gibi görünmeye direndi.

Zaten 17 yaşında siyasi olarak aktif hale geldiğini belirtti. “Bizim demokrasimiz” olmasaydı, bu kadar erken bir yaşta asla politik olarak aktif olamazdı.

Yargıç Radasztics ise Schmid’in annesine gönderdiği mesajlardan çok Schmid’in Kurz’dan aldığı mesajlarla ilgileniyordu. İddia makamına göre Kurz, ÖBAG liderliğine atanmasından kısa bir süre önce Schmid’e şunları yazdı: “Zaten istediğin her şeyi alırsın.”


Sanık Sebastian Kurz (m.), avukatları Otto Dietrich (solda) ve Werner Suppan ile birlikte basına bakış açısını açıklıyor
Sanık Sebastian Kurz (m.), avukatları Otto Dietrich (solda) ve Werner Suppan ile birlikte basına bakış açısını açıklıyor

Kaynak: dpa


Bunu yaparken Schmid’in, petrol ve gaz grubu OMV gibi ÖBAG tarafından kontrol edilen bazı şirketlerde denetim kurulu pozisyonlarında bulunma talebine yanıt verdi. Müfettişlerin başka bir olayda ev araması sırasında bu sohbetlere rastlaması, ilk etapta Kurz’a yönelik suçlamaların ortaya çıkmasına neden oldu.

Kurz’a göre, Avusturya’da oldukça öne çıkan bu sohbet mesajının anlamı, savcılığın yorumladığından tamamen farklıydı. Kurz Schmid mesajıyla “fazla doymamak” sinyalini vermek istedi.

Kurz, Schmid’in petrol işinde tecrübesi olmadığı için OMV’de denetim kurulu pozisyonu almasını istemiyordu.

Hakim soruyor


“Dört yıl önceki sohbet mesajlarını yorumlamak elbette zor. Peki o zaman neden üç öpücük dolu surat?” diye sordu yargıç Radasztics, Kurz’un o sırada mesajının arkasına koyduğu emojilere atıfta bulunarak.

Ayrıca Kurz’a, Schmid’in cevabının (“Şansölyemi seviyorum”) Kurz’un mesajını çok fazla değerlendirmemek anlamında anladığını göstermediğini de belirtti.

Kurz olaylara farklı bakıyordu. Schmid, ÖBAG’ın patronu olarak “büyük bir iş adımı” attı ve bir anda 500.000 euro kazandı. Kurz’a göre Schmid, Kurz’un OMV’de denetim kurulu üyesi olmasını istemediği yönündeki “mesajı” anlamış olmalı. Ancak Kurz sadece mahkemede etkili değildi. Bu arada eski şansölye de sessiz kaldı.

Savcının doğrudan sorularına cevap vermek istemedi. Duruşmaya pazartesi günü devam ediliyor.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.