Thyssenkrupp: Martina Merz ayrıldı ve gruba milyonlar kazandırdı

trueliving

New member
İşletme patron değişikliği

Martina Merz ayrılıyor ve Thyssenkrupp’a milyonlar veriyor

Şu andan itibaren: 18:00| Okuma süresi: 4 dakika

ThyssenKrupp CEO'su Martina Merz

ThyssenKrupp CEO'su Martina Merz

ThyssenKrupp CEO’su Martina Merz

Kredi: pa/SvenSimon/Malte Ossowski/SVEN SIMON

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Martina Merz, ay sonunda ThyssenKrupp endüstriyel grubunun CEO’su olarak görevinden ayrılacak. Son görünüşünde, aksi takdirde mantıklı olan mühendis, duygusal olarak kendini gösterir. Ayrılma sebepleri hakkında söylentiler var.

“Herkese güle güle ve teşekkürler.” Martina Merz, Thyssenkrupp’un CEO’su olarak son basın toplantısını bu sözlerle bitirdi. Ortaya çıkmasının nedeni aslında Essen’li çelik ve endüstriyel grubun son üç aylık rakamlarının sunumuydu. Ocak-Mart aylarında satışların düşmesi ve kârlılığın eksi 223 milyon Euro olması, 60 yaşındaki oyuncunun sürpriz bir şekilde geri çekilmesi düşünüldüğünde önemsiz bir meseleydi. Bunun yerine Merz, sözleşmesini neden sadece geçen yıl 2028’e kadar uzattığını, ancak şimdi Mayıs ayında kısa sürede şirketten ayrıldığını açıklamak zorunda kaldı.

Ve bunun dışında her zaman mantıklı olan mühendis düpedüz duygusaldı. Merz, “Bu şirketi seviyorum” diyor. Bu nedenle yönetim kurulundan Thyssenkrupp hayran kulübüne geçiyor. CEO rolünü üstlenmesinin en önemli nedeni olarak da bu bağı gösteriyor. Çünkü Merz denetleme kurulu başkanı olarak geldi. Şimdi, kurtarma görevini ve ardından uzun süredir sıkıntıda olan şirketin yeniden yapılanmasını, kendisinin dışındaki becerilerin talep edildiği bir noktada görüyor.

Merz’e göre buna bir yön değişikliği eşlik etmeyecek. “Ana stratejik girişimler tutarlı bir şekilde takip edilmeye devam edecek” diye duyuruyor. Her halükarda yönetim kurulunun tepesindeki değişiklik kesinlikle şirketi yavaşlatmayacaktır. Aksine: “Şimdi daha da hızlı olabilir.” Bu, örneğin, hidrojen bölümü Nucera’nın planlanan halka arzı, ancak her şeyden önce çelik bölümü Steel Europe’un yeniden düzenlenmesi anlamına gelir.

Sektör hakkında daha fazla bilgi

“Maviden Yıldırım”

Özellikle enerji yoğun şirketler için, elektrik fiyatı, enerji fiyatı frenlerinin sona ermesinden sonra bile 2030 yılına kadar üst sınırda kalmalıdır.

Sadece bu çelik bölümü için bağımsız bir dizilişe doğru gidişatla ilgili tartışmaların da Merz’in ayrılmasında rol oynadığı söyleniyor. Hem IG Metall sendikasının yetkilileriyle hem de ThyssenKrupp yönetim kurulundaki meslektaşlarıyla tekrar tekrar anlaşmazlıklar çıktığı söyleniyor.

ayrıca oku

Bu soru sorulduğunda Svabyalı doğrudan bir cevap vermiyor, başka bir ifadeyle derin bir bakış atıyor. “Şirket, insanların doğru yolun ne olduğunu duygusal olarak da tartışmasını hak ediyor. Ve özellikle Ruhr bölgesinde doğrudan bir dil hakimdir. Ancak bu, kötü bir işbirliğinin işareti değil.”

Ayrıca, görev süresi sona erdikten sonra da Essen’deki Thyssenkrupp kampüsünde görüleceğinden emin. Ancak Merz, bir danışmanlık sözleşmesi akdetmez. “Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Biri bana bir şey sorarsa karşılıksız cevaplarım.”

Thyssenkrupp 13.000 kişiyi işten çıkarmak istiyor

Ve Merz de kıdem tazminatı olmadan yapmak istiyor. Selefi Heinrich Hiesinger’den çok farklı davranan Merz, “Parayı şirkette bırakmak benim açımdan bilinçli bir karardı” diyor. Ve bu çok para gerektirir. “Bu aynı zamanda çalışanların tanınması olmalıdır.”

Ayrıca parayı şirketin daha da geliştirilmesine yatırmanın daha iyi olacağını düşünüyor. Yıllık rapora göre Merz’in 2021/2022 raporlama yılındaki maaşı, bir yıl önce 3,64 milyon euro iken 2,59 milyon euro oldu. Merz’in yerini 1 Haziran’dan itibaren otomobil tedarikçisi Norma Group’un geçici başkanı olan Miguel Angel López Borrego alacak.

Alman asıllı İspanyol, daha önce dört yıl boyunca Siemens İspanya’nın Başkanlığını ve Siemens Gamesa Renewable Energy’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştü. Uzun yıllar Siemens yönetim kurulu üyesi olan Thyssenkrupp denetim kurulu başkanı Siegfried Russwurm, López Borrego’yu “dijitalleştirme ve Endüstri 4.0 alanlarında geniş endüstriyel deneyime sahip uluslararası bir yönetici” olarak tanımlıyor. Aynı zamanda deneyimli bir finans uzmanıdır.

ayrıca oku

Rüzgâr enerjisinin ülke geneline taşınabilmesi için devasa trafo merkezleri ve konvertör istasyonları gereklidir.

Thyssenkrupp, grubun geçtiğimiz çeyrekte, özellikle çelik sektöründeki yüksek değer kaybı nedeniyle kırmızıya kaymasının ardından, finans konusuna bir kez daha odaklandı. Her durumda, CFO Klaus Keysberg, maliyetlere daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini duyurur. İşten çıkarmalar içeren bir tasarruf programı halihazırda yürürlüktedir. Amaç 13.000 kişiyi işten çıkarmak, şimdiye kadar 10.000 kişi işini kaybetti. Keysberg, “Yani henüz işimiz bitmedi” diyor. Ancak bazı yerlerde, yeniden yapılanmada gerçekte planlanandan daha fazlası tasfiye edilecek.

Çelik üretimi için enerji ortaklıkları da planlanıyor. Çünkü kok kömürü ve kömür içeren klasik ve CO₂ yoğun yüksek fırın rotasından hidrojenle çalışan doğrudan indirgeme tesisine yaklaşan dönüşüm, enerji maliyetlerini önemli ölçüde artıracaktır. Merz, “Yeşil olarak üretilen bir kütüğün maliyetlerinin yüzde 40’ı enerji maliyetleridir” diyor. Bu nedenle sektörler arası ve sınır ötesi ortaklıklar incelenmektedir. “Burada olası ortaklarla umut verici görüşmelere başladık.”

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Her şey hisse senetleri”, WELT iş yazı işleri ekibi tarafından çekilen günlük borsadır. Her sabah saat 7’den itibaren finans muhabirlerimizle. Borsa uzmanları ve yeni başlayanlar için. Podcast’e şu adresten abone olun: spotify, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik Ve derin dondurucu. veya doğrudan tarafından RSS beslemesi.