Trigema patronu Grupp: “Biri evden çalışabiliyorsa o önemsizdir”

trueliving

New member
İşletme Trigema grup patronu

“Birinin evden çalışabilmesinin hiçbir önemi yok”

Durum: 08:09 am| Okuma süresi: 2 dakika

Wolfgang Grupp

Tekstil girişimcisi Wolfgang Grupp

Kaynak: Picture Alliance/dpa/Matthias Bein

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Tekstil girişimcisi Wolfgang Grupp net sözü takdir ediyor. Yıl sonunda şirketi Trigema’yı gelecek nesillere devredecek olan patrik, bir röportajında modern işyeri konseptleri de dahil olmak üzere pek çok şeye karşı çıktı.

DŞempanzeli reklam, şirketi Trigema’nın ve karizmatik patronunun ülke çapında tanınmasını sağladı: 81 yaşındaki Wolfgang Grupp, elli yıldır Burladingen’deki (Baden-Württemberg) tekstil şirketini yönetiyor. Ancak Grupp, şirketini bir sonraki nesle devrettiğinde 2023’ün sonunda sona erecek: kızı Bonita ve oğlu Wolfgang, Berlin “Tagesspiegel” ile yaptığı röportajda bir kez daha doğruladığı gibi ikili liderliği üstlenecek.

Gazeteye verdiği röportajda, yalnızca Almanya’da üretim yapan girişimciye başarı reçetesi de soruldu. Neyi diğerlerinden daha iyi yaptığı sorulduğunda 81 yaşındaki oyuncu şu yanıtı veriyor: “Değişimi kucaklıyorum ve sorunları çözüyorum. Yağmur yağdığında şemsiyeyi açıyorum ve yağmurdan şikayet etmiyorum.” Almanya’da şu anda işçi sıkıntısı var ama yine de terzi alıyor.

ayrıca oku

Amerikalılar için ürünlerin menşei sürdürülebilir üretimden daha önemli

“Neden? Çünkü işlerimiz güvende. Diğerleri gibi işten çıkarma dalgaları yaşamadık. Ancak siyasetin aynı zamanda çalışmayı daha değerli kılmaya da yardımcı olması gerektiğini düşünüyorum. Geçenlerde bir terzi bana daha fazla çalışmak istediğini ancak bu durumda dul eşinin emekli maaşının düşeceğini söyledi. “Bu söz konusu olamaz!” diye devam etti Trigema patronu.

Ayrıca Grupp’a göre kişisel olarak sorumlu girişimcilere vergi açısından diğerlerine göre daha iyi davranılmalıdır.

“Çünkü zaten çalışıp çalışmadıklarını kimse fark etmiyor”

Trigema’nın yeni çalışma yöntemlerini ve dört günlük hafta gibi zaman kavramlarını da tartışıp tartışmadığı sorulduğunda Grupp olumsuz yanıt verdi: “Hayır! İster dört günlük hafta, ister iş-hayat dengesi olsun, her şeye ‘evet’ dersem, giderek daha fazlasının talep edilmesine şaşırmamalıyım.”

ayrıca oku

Sorulduğunda Grupp ayrıca bir ev ofisinin olmadığını da ekledi. “Birisi evde çalışabiliyorsa bunun hiçbir önemi yoktur. İnsanlar ne kadar çok ders çalışırsa, o kadar çok evden çalışmak istiyorlar – ama benimle o zaman işsiz olarak kaydolabilirler çünkü zaten kimse onların çalışıp çalışmadığını fark etmez,” diye provokatif bir cevap verdi.

ayrıca oku

Wolfgang Grupp, 1969'dan beri Trigema'yı yönetiyor. Kızı Bonita ve oğlu Wolfgang Junior da aile şirketinde çalışıyor.

Grupp daha sonra ifadesini şu şekilde nitelendirdi: “Zaten bu 700 terzi için işe yaramaz. Ama yönetimdeki 38 çalışan için de bu söz konusu değil. Her gün şirketteyim ve kıdemlilerimin her gün sahada olmasına ihtiyacım var. Bu kararları hızlandırır. Çabuk karar veriyorum, herkes hemen cevabını alıyor.”

Capital dergisinin verilerine göre Trigema’da şu anda 1.200 kişi çalışıyor ve şirketin 2022 cirosu 127 milyon euro civarında gerçekleşti.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.