Volkswagen, Porsche'yi üst düzey yöneticiler için şirket arabası olmaktan çıkarıyor

trueliving

New member
İşletme kemer sıkma tedbiri

Volkswagen, Porsche'yi üst düzey yöneticiler için şirket arabası olmaktan çıkarıyor

Şu an: 12:13| Okuma süresi: 2 dakika

Bankacılık Kurumu ve Lüks Markalar

Kaynak: Picture Alliance/NurPhoto/Joan Cros

Görünüşe göre Volkswagen artık üst düzey yöneticilerine şirket arabası olarak Porsche vermek istemiyor. Basında çıkan bir habere göre bu sadece şirketin tasarruf programından değil aynı zamanda arabaların iade edilme koşullarından da kaynaklanıyor. Bazı yöneticilerin dava açtığı söyleniyor.

vBild'in haberine göre Olkswagen'in üst düzey yöneticilerine Porsche yasağı getirdiği söyleniyor. Şu ana kadar otomobil şirketinin sözde üst yönetim grubunun (TMK) üyeleri, Porsche modelleri de dahil olmak üzere VW Grubu markalarından istedikleri iki aracı seçebildi.

VW insan kaynakları yönetiminden ilgili bir mektubun bu yılın başında Wolfsburg'da etkilenen 200'den fazla çalışana gönderildiği söyleniyor. Yöneticilerin son Porsche 911'lerini şirket arabası olarak kullanmaları gerektiğini söyledi. Yalnızca Porsche yöneticileri ve VW patronu Oliver Blume gibi kurumsal yönetim kurulu üyeleri ayrıcalığa sahip olmaya devam edecek.

ayrıca oku

VW Golf 1, 1974'ten 1983'e kadar üretildi

Yasağın gerekçesi olarak VW yöneticilerinin pahalı şirket arabalarını genellikle harap ve yıpranmış bir durumda iade etmeleri gösteriliyor. “Kritik şirket durumu” göz önüne alındığında, bu tür bir lüks VW için artık kabul edilemez.

Şirket, 2023 yılı sonunda personel maliyetlerinin azaltılmasını da içerecek milyarlarca dolarlık bir tasarruf programına karar verdi. Bir sözcü, “maliyet optimizasyonu sonucunda (…) bir Porsche şirket arabası sipariş etmenin artık mümkün olmadığını” doğruladı. Bu tedbirin amacı, yılda milyonların tasarruf etmesidir.

ayrıca oku

Ancak Braunschweig'deki iş mahkemesinde Porsche yasağına karşı halihazırda davalar var. Birkaç düzine VW yöneticisi de kendilerini kemer sıkma programına ve vaat edilen maaş ödemelerinin kaybına karşı savunacaktı. VW liderliği buna pek anlayış göstermiyor. Bir yönetim kurulu üyesi “Bild am Sonntag”a, gerçekten bir Porsche kullanmak isteyen üst düzey VW yöneticilerinin de bunu özel olarak karşılayabileceklerini söyledi.