Yeni Mini stratejisi: BMW’nin muhteşem Çin U dönüşü

trueliving

New member
İşletme Yeni mini strateji

BMW’nin muhteşem Çin U dönüşü

Şu tarihten itibaren: 11 Eylül 2023| Okuma süresi: 4 dakika

Elektrikli Mini Cooper Oxford'da üretiliyor

Elektrikli Mini Cooper gelecekte Oxford’da üretilecek

Kaynak: REUTERS

BMW, elektrikli Mini’nin üretimini Büyük Britanya’da 600 milyon poundun üzerinde bir bedelle güvence altına alıyor. Bu, şirketin yakın zamanda duyurduğu Çin stratejisinden bir sapma. Peki fikir değişikliğinin arkasında ne var?

BMW, Büyük Britanya’ya 600 milyon poundun (699 milyon euro) üzerinde yatırım yaparak ülkede elektrikli Mini üretimini güvence altına alıyor. 2026’dan itibaren Oxford yakınlarındaki Cowley’de pille çalışan iki model üretilecek: üç kapılı Mini Cooper ve kompakt Aceman crossover. İlgili elektrik pilleri ya başka bir Avrupa lokasyonundan ya da Çin’den ithal edilecek.

BMW AG Üretim Müdürü Milan Nedeljković, bu yatırımın tamamen elektrikli araçların üretiminin önünü açacağını söyledi. 2030’dan itibaren tesisteki tüm üretim elektrikli olacak.

Otomobil üreticisi bu kararla U dönüşü yapmaya karar verdi. Geçtiğimiz Ekim ayında BMW, gelecekte yalnızca Çin’de elektrikli modeller üretmek istediğini açıklamıştı. Şanghay’dan pek de uzak olmayan Zhangjiagang’da, gelecek yıldan itibaren Great Wall Motor lokasyonundaki montaj hattından çıkacaklar.

Otomobil endüstrisinden daha fazlası

BMW, modeller için platformu Çinli üreticiyle birlikte geliştirdi. Büyük Britanya’da yalnızca yanmalı motorlu modeller üretilecekti ve bu modeller önümüzdeki yıllarda aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacak.

İngiliz hükümetinden yaklaşık 75 milyon £

Yeni stratejinin motivasyonlarından biri muhtemelen İngiliz hükümetinin devlet desteği vaadi olacaktır. İngiliz medyasında yer alan bilgilere göre, hükümetin Otomotiv Dönüşüm Fonu’ndan gelen yaklaşık 75 milyon pound (yaklaşık 88 milyon euro) vergi geliri yatırımı destekliyor.

ayrıca oku

Ticaret ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, yatırımı “İngiliz ekonomisine ve bu hükümetin dünya lideri otomotiv sektörümüzün gücünü sürdürmeye yönelik çalışmalarına duyulan büyük bir güven göstergesi” olarak nitelendirdi. “BMW Group’un yatırımlarını destekleyebildiğimiz için gurur duyuyoruz.” Bu sadece istihdamı güvence altına almakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomik büyümeyi de teşvik edecek. Cowley’de ve vücut parçalarının üretildiği tesiste yaklaşık 4.000 kişi çalışıyor.

ayrıca oku

BMW patronu Oliver Zipse, yanmalı motorların Avrupa'da sona ereceği konusunda uyardı ve hala IAA'da elektrikli otomobiller tanıtıyor

Badenoch desteğin miktarı konusunda yorum yapmak istemedi. Hükümet, 2021 yılında Otomotiv Dönüşüm Fonu’na 350 milyon lira (yaklaşık 409 milyon euro) sağladı. Bu para sektördeki çeşitli şirketlere fayda sağlayacak. “Hükümet olarak bazı yatırımları kendimiz yapmamız gerekiyor, bu standart. Biz de AB’nin yanı sıra dünyanın her yerindeki ülkelerle rekabet halindeyiz ve kazanıyoruz. Olağandışı bir şey yapmıyoruz.”

Ülkede genç elektrikli araç üreticisi yok

BMW’nin yatırım kararı muhtemelen Birleşik Krallık otomobil endüstrisine çok ihtiyaç duyulan desteği sağlayacaktır. 2016’daki Brexit referandumundan bu yana üretim yarıdan fazla azaldı. Honda’nın Swindon’daki fabrikasından vazgeçmesi de dahil olmak üzere üretim tesisleri kapatıldı. Bazı modellerin üretimi başka ülkelere kaydırıldı.

Artan talep nedeniyle elektrikli otomobillerin önemi artıyor. Şu ana kadar hükümet genç elektrikli araç üreticilerinden hiçbirini ülkeye çekmeyi başaramadı.

ayrıca oku

Birmingham gibi belediyeler birçok baskı altında

Çinli elektrikli otomobil şirketi BYD’nin genel müdürü Michael Shu, yılın başında Financial Times’a verdiği demeçte, Büyük Britanya’nın Avrupa’daki olası ilk 10 üretim lokasyonu arasına bile giremeyeceğini söyledi. Brexit olmasaydı fabrika açmak bir seçenek olabilirdi ancak AB’den ayrıldığımızdan beri bu artık bir seçenek değil.

Endüstri derneği Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) genel müdürü Mike Hawes, BMW’nin kararının ülkenin elektrikli otomobil üretme konusundaki becerilerinin altını çizdiğini söyledi. “İngiliz otomobil üretiminin açık avantajları var: yetenekli, son derece üretken bir iş gücü, son teknolojiye sahip fabrikalar, çeşitli, dinamik tedarikçiler ve birinci sınıf araştırma ve geliştirme; bunların hepsini, küresel kriz karşısında övmeye devam etmemiz gerekiyor. şiddetli uluslararası rekabet.”

Üretim hacmi pandemi öncesine göre yüzde 30 daha düşük

Son zamanlarda Hawes daha iyi haberlere işaret edebildi. İlk yedi ayda üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 530 bin araç civarına ulaştı. Temmuz ayında yıllık bazda üçte birlik artışa rağmen üretim hacmi, pandemiden önceki yıl olan Temmuz 2019’un yüzde 30 gerisinde kaldı.

Ülkede yerleşik otomobil üreticilerinden bazıları elektrikli araç üretimine büyük yatırımlar yaptı. Daha geçen hafta Stellantis, Ellesmere Limanı’nda elektrikli kamyonetler üretmeye başladı. Fabrika kapatılma tehdidiyle karşı karşıya kaldı ancak bunun yerine üretim hatlarının modernizasyonu için 100 milyon pound (yaklaşık 117 milyon euro) yatırım yapıldı.

ayrıca oku

WELT yazarı Nando Sommerfeldt, menzil korkusunun şu ana kadar her yerde mevcut olduğunu ancak gerçekliğin değiştiğini yazıyor

Nissan, Sunderland tesisinde giderek daha fazla elektrikli otomobil üretiyor. Yakınlarda Çinli pil ortağı Envision’a ait bir giga fabrikası inşa ediliyor. Jaguar Land Rover’ın sahibi Hintli Tata Grubu, Temmuz ayında Somerset’te bir devasa fabrikanın inşasını duyurdu. Bu proje aynı zamanda önemli miktarda devlet yatırım desteğinden de yararlanmaktadır.

Oxford 110 yıldır araba üretiyor. Uygun fiyatlı küçük bir araba olarak kısa sürede başarıya ulaşan ilk Mini, 1959’da satıldı. 2001’den bu yana BMW’nin önderliğinde ülkede bu güne kadar başarıyı yakaladı. Yeni Mini Countryman’in üretimi birkaç hafta içinde Leipzig’de başlayacak; model hem elektrikli hem de içten yanmalı motorla satışa sunulacak.

Üçüncü taraf içeriğini burada bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.