Büyük Britanya: Ekonomi yakında Polonya'dan daha mı küçülecek? Muhafazakâr Parti ve İşçi Partisi buna bu şekilde karşı koymak istiyor

trueliving

New member
DKonumun zafer puanı muhafazakarlara gidiyor. Parti, Salı günü Silverstone'daki Formula 1 yarış pistinde Büyük Britanya'da parlamento ve hükümet hakkında yapılacak oylamaya ilişkin seçim programını sundu. Muhalefetteki İşçi Partisi Perşembe günü kooperatif perakende zinciri Co-operative Group'un Manchester'daki genel merkeziyle çok daha az gösterişli bir aşamayı seçti.

Ekonomik büyüme, 4 Temmuz seçimleri öncesinde Britanya'nın iki büyük partisinin ana odak noktası. Ülkeyi 14 yıldır yöneten Başbakan Rishi Sunak'ın Muhafazakar Partisi “açık bir plan, cesur eylem, güvenli gelecek” vaat ediyor. Parti, öncelikle küçük işletmelere, emeklilere ve ilk mülklerini satın alanlara fayda sağlamayı amaçlayan 17 milyar pound (20,2 milyar avro) değerindeki vergi kesintilerine öncelik veriyor.

İşçi Partisi, programının manşetinde “değişim” sözü veriyor ve halkın ekonomik açıdan daha iyi durumda olacağını duyuruyor. “Zenginlik yaratmak en büyük önceliğimizdir. (…) Biz iş dünyasından yanayız ve çalışan nüfustan yanayız. Büyüme yaratmaya yönelik bir plan” dedi parti lideri Keir Starmer. Vergiler de İşgücü açısından önemli bir rol oynamaktadır. Parti, çalışanlara yönelik vergi yükünde herhangi bir değişiklik olmayacağı sözünü veriyor.

İşçi Partisi lideri Keir Starmer seçim kampanyasında “değişimi” destekliyor

Kaynak: Getty Images


Britanya ekonomisi yıllardır zayıf büyüme oranlarıyla mücadele ediyor ve bu oranlar üretkenlikteki son derece zayıf ilerlemeyle daha da kötüleşiyor. Politikacılar, her iki ülkede de son yıllardaki büyüme eğilimlerinin devam etmesi halinde, Polonya ekonomisinin yakın zamanda Britanya ekonomisinden daha büyük olabileceği konusunda sürekli olarak uyarıda bulunuyor.


ayrıca oku
Büyüme, durgunlaşan, bazen de düşen yaşam standardını yeniden başlatmak için çok önemlidir. Ama aynı zamanda planlanan vergi ve harcama planlarını uygulayabilmek. Seçim anketlerine göre, planlanan İşçi Partisi reformları büyük olasılıkla önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girecek. Parti, bir buçuk yıldır seçmen oylarıyla yüzde 20'den fazla farkla önde gidiyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, İşçi Partisi'nin programında büyük bir sürpriz bulunmuyor. Hargreaves Lansdown'dan bir analist olan Sarah Coles, “İşçi Partisi için daha azı daha fazla gibi görünüyor: cilalı bir zemin üzerinde bir Ming vazosu taşıyorsanız, başka hiçbir şeyle hokkabazlık yapmak istemezsiniz” dedi.


ayrıca oku


İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Bütçe Günü'nün ardından yaptığı açıklamada, devletin vergi mükelleflerinin üzerindeki yükü azaltmak konusunda


Starmer ve gölge kabinesi, gelir vergilerini, sosyal güvenlik katkı paylarını veya KDV'yi artırmayacaklarını defalarca vurguladı. Ancak diğer alanların mutlaka daha yüksek vergi ve harçlara hazırlanması gerekiyor. On yıllık “ulusal yenilenmeyi” başlatmak için kasaya yılda ilave 8,6 milyar pound akması gerekiyor.

Büyük Britanya'da yaşayan ancak ülkeyi kendi evleri olarak görmeyen, ikamet yeri olmayan kişilere yönelik özel vergi muamelesi ve özel okul ücretlerinde KDV muafiyeti tamamen kaldırılacak. Özel sermaye şirketlerinin yöneticilerinin başarılı anlaşmalardan elde edilen karlar üzerinden ödediği vergiler, petrol ve gaz şirketlerinin karları üzerindeki özel vergiler gibi artırılacak.

Parti, 134 sayfalık seçim manifestosunda ana hatlarıyla belirtilen önlemlerin çoğunu zaten açıklamıştı: binlerce öğretmenin işe alınması ve devlet sağlık sistemine önemli ölçüde daha fazla atama dahil olmak üzere yılda yaklaşık on milyar sterlin tutarında ek harcama dahil. Yıllardır biriken tıbbi bakım birikimi arzı azaltıyor.

Sunak savunma harcamalarını artırma sözü verdi


Starmer, İşçi Partisi seçim manifestosunda herhangi bir sürpriz yapmadığını ve şapkadan tavşan çıkarmadığını bizzat itiraf etti. “Ben sirk müdürü olarak değil, başbakan adayı olarak yarışıyorum.”

Sunak, diğer şeylerin yanı sıra, sosyal yardım yardımlarında on iki milyar sterlinlik önemli bir kesintiyle finanse edilen, seçimi kazanması halinde sosyal güvenlik katkı paylarında daha fazla indirim sözü verdi. Ayrıca savunma harcamalarını gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,5'ine çıkarma ve göçmenlere yıllık üst sınır getirme sözü verdi.

Ancak ekonomistler, İngiliz ekonomisinin karşı karşıya olduğu temel sorunların her iki programla da çözülemeyeceğine inanıyor. Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırma Enstitüsü (NIESR) direktör yardımcısı Stephen Millard, “Her iki taraf da sadece kenarlarda kalıyor” dedi. Geçtiğimiz birkaç yıldaki zayıf ekonomik performans, önemli miktarda reform birikimine yol açtı.


ayrıca oku


Yırtık Union Jack bayrağı dalgalanıyor

İngiltere düşüşte

Kamu altyapısına, sağlık sistemine ve eğitime yapılan yatırımlar uzun süredir ihmal ediliyor. Sorunlar, her iki tarafın da uymak istediği mevcut mali sınırlarla çözülemez. “Ek harcamalara ihtiyacımız olacak ve bu ya daha yüksek vergiler, daha yüksek borç ya da her ikisi anlamına geliyor.”

Mali Araştırmalar Enstitüsü düşünce kuruluşu başkanı Paul Johnson, İşçi Partisi'nin söz verdiği değişimi gerçekleştirebilmesi için “sermayenin masada olması gerekiyor” dedi. Büyümeye odaklanmayı övdü ancak bunun etkili olması zaman alacak. Seçim programı ülkenin sorunlarının çözümüne yönelik çeşitli stratejiler vaat ediyor. Ancak “seçim manifestosu, bunu finanse edecek paranın nereden geleceğine dair bir plan olduğuna dair hiçbir işaret vermiyor.”

Johnson'ın Muhafazakar programa ilişkin değerlendirmesi de daha iyi değildi. Parti daha düşük vergi ve daha yüksek harcama sözü veriyor. “Bunlar belirsiz, spesifik olmayan tasarruflarla finanse edilen açık vaatlerdir. Şüpheciliğimi bağışlayın.”


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.En azından İşçi Partisi çok sayıda iş dünyası temsilcisini programına ikna etmeyi başardı. Şehirde, maliye bakanı adayı Rachel Reeves, sağlam bir bütçeye bağlı güvenilir bir ekonomist olarak görülüyor.

İşçi Partisi manifestosu açılışındaki konuşmacılardan biri olan İzlanda süpermarket zincirinin genel müdürü Richard Walker, “Sadece İşçi Partisi, ülkenin ekonomik kalkınmasını harap eden bu vahim durumu iyileştirme yeteneğine sahip” dedi. Walker geçen yıla kadar Muhafazakarların bir üyesiydi ve düzenli bir bağışçıydı. Ancak artık partiden yeni fikir beklenemez.