Manfred Knof: Commerzbank'ın yenileyicisinin artık büyüyebileceğini de göstermesi gerekiyor

trueliving

New member
vya da sadece birkaç gün önce Manfred Knof takipçilerini etrafına topladı. Commerzbank'ın en önemli 400 yöneticisinin bir araya geldiği “Liderlik Zirvesi”nde CEO, bu yıl Frankfurt enstitüsünü neyin beklediğinden bahsetti. Ve halkından beklediği şey. WELT AM SONNTAG ile yaptığı röportajda Knof, temel mesajlarını özetliyor. “Geri dönüşü başardık ancak büyüme aşamasında disiplinli kalmamız gerekiyor” diyor. Ve: “Büyümek farklı bir içsel tutum gerektirir.”

Bunlar, son 15 yılda bir kemer sıkma politikasından diğerine inleyen bir bankada yapılan olağandışı duyurular. Ancak Knof'un kendisi de büyüme yolunda büyük ölçüde bilinmeyen bölgelere doğru ilerliyor. Sonuçta profesyonel yaşamının çoğunu Münih sigorta grubu Allianz'da geçiren 58 yaşındaki yönetici, sorunlu durumlarda uzman olarak değerlendiriliyor.

Commerzbank'ta kararlı eylemi ve şanslı koşullar sayesinde bu görevi beklenmedik bir hızla tamamladı. Enstitü önümüzdeki hafta 2023 sonuçlarını sunduğunda muhtemelen 2024 için açıklanan hedeflerin neredeyse tamamına ulaşmış olacak. Knof şimdiden 2027 için iddialı planlarını uygulamaya koydu.

Knof'un doğal bir halefi var

Ama o zaman bile hâlâ orada mı? Görev süresinin bitimine neredeyse iki yıl kala, aslında bu soruyu sormak için henüz çok erken. Yine de aylardır bankada görev yapıyor, özellikle de yatırımcıların özellikle değer verdiği ve ondan beş yaş daha genç olan CFO Bettina Orlopp gibi bir tür doğal halefi olduğu için.

ayrıca oku

Tanıtım yazısı Sadece yatırım yapın

Eski Bundesbank Başkanı Jens Weidmann liderliğindeki denetim kurulunun birkaç üyesi, sorulduğunda konu hakkında yorum yapmak istemedi. Ancak komite etrafındakiler ilk görüşmelerin yıl sonunda yapılması gerektiğini söylüyor. İnsanların Knof'un çalışmalarından memnun olmaları. Ve eğer devam etmek istiyorsa değişmesi için bir neden yoktu.

Yapacak mı? Knof konuşmada hiçbir şey taahhüt etmiyor. “Burada ve şimdi yaşıyorum ve işimi yaparken çok eğleniyorum. Sözleşmenin uzatılması şu anda gündeme gelmiyor” dedi. Sonuçta bankada bunun için net yasal gereklilikler ve süreçler var. Ama en azından bir eğilim gösteriyor: “Büyüme stratejimize inanıyorum ve bunun işe yaradığını ve hedeflerimize ulaşabileceğimizi kanıtlamak benim kişisel tutkum.”

ayrıca oku

Posta merkezi

Anlamlı küçük adım

Kanıt kesinlikle 2028'in başında sunulabilirdi. Knof'a yakın kişiler aylar önce yöneticinin muhtemelen iş büyük ölçüde bittikten sonra işi biraz kolaylaştırmak istediğinden şüpheleniyordu. Sonuçta Allianz'da CEO Oliver Bäte ile yaşadığı güç mücadelesinde kendini tüketti. Ayrıca Commerzbank'ta yakın gelecekte işlerin şimdikinden daha iyi gitmesi pek mümkün görünmüyor.

Ancak Knof'u yıllardır tanıyan biri, onun fikrini değiştirdiğine dair işaretler gördüğünü düşünüyor. “İştah yemekle birlikte gelir” diyor. Knof, uzun süreli kalış süresiyle kırılgan bir öğütücüden daha fazlası olduğunu kanıtlayabildi. Commerzbank'ın patronu “Yeniden yapılanan şirketin imajı benim için fazla tek boyutlu” diyor. Yeniden yapılanma aynı zamanda “en baştan itibaren her zaman stratejik büyüme perspektifiyle bağlantılı olmalıdır.” Aksi halde iyimserlik duygusu olamaz.

ayrıca oku

Commerzbank genel merkezindeki ofisler, 16 Ocak 2018'de Frankfurt am Main'de (Hesse) gün batımından sonra aydınlatılıyor.  Gökyüzünde kara bulutlar görülebilir.  Fotoğraf: Arne Dedert/dpa

Knof 2021'in başında göreve geldiğinde enstitüde buna dair hiçbir işaret yoktu. Hayal kırıklığına uğramış hissedarların isyanı, o zamana kadar görevde olan yönetim ekibini uzaklaştırmıştı, ancak yeni patron, acil bir çözümden biraz daha fazlası gibi görünüyordu. Daha önce sadece bir yıldır özel müşteri bölümünü yönettiği Deutsche Bank'ta, onun ani ayrılışından kaynaklanan acı kesinlikle sınırlıydı. Ve hukuk doktorunun bankacılık işinde başka herhangi bir deneyime işaret etmesi pek mümkün değildi. Knof, “Sert ve derin bir yeniden yapılanmayla işleri tersine çevirebileceğimize yüzde 100 ikna olmuştum” diyor. Muhtemelen o zamanlar bu görüşü oldukça özel bir şekilde savunuyordu.

Knof işe başladı ve başladıktan sadece altı hafta sonra 10.000 kişiyi işten çıkaracağını ve o sırada 800 şubenin yarısını kapatacağını duyurdu. O andan itibaren her şey kararlılıkla ilgiliydi. Commerzbank'ın patronu, “Seçtiğimiz yoldan vazgeçmemize izin vermeyerek, kaybettiğimiz güveni yeniden kazandık” diyor.

Beklenmedik derecede güçlü bir arka rüzgardan yararlandı. Avrupa Merkez Bankası'nın 2022 yazında para politikasında başlattığı dönüşüm sayesinde banka, buraya yatırdığı bakiyelerden bir kez daha yüksek faiz alıyor. Buna ek olarak, şu anda müşterilerinden krediler için mevduata ödediğinden çok daha fazla ücret alabiliyor. 2023 yılının ilk dokuz ayında faiz gelirleri bir önceki yıla göre neredeyse iki milyar artarak neredeyse 6,3 milyar euroya çıktı.

ayrıca oku

Andreas Thomae'ye göre Knof'un şanslı olmanın ötesinde bir şey olduğu açık. Fon şirketi Deka'nın yöneticisi, “Commerzbank'ın artık bağımsız, nispeten düşük riskli ve kârlı olması öncelikle yönetim sayesindedir” diye övgüyle söz ediyor. Ancak faiz gelirinde zirveye neredeyse ulaşıldı, dolayısıyla bankanın hedefleri “iddialı ama gerçekçi değil”. Bir sonraki aşama öncelikle mevcut müşterilerle işlerin genişletilmesiyle ilgilidir. Bir sonraki duyuruya kadar bu görevden kimin sorumlu olacağı Thomae için açık: “Bugünün perspektifinden bakıldığında, Manfred Knof'un 2025'ten sonra bankayı yönetmeye devam etmesini memnuniyetle karşılarız” diyor.

CEO'nun kendisi “faiz getiren işin ötesinde büyük bir büyüme potansiyeli” tespit etti. Her şeyden önce bankanın özel yatırımcılara menkul kıymet satarken veya şirketlerden tahvil ihraç ederken elde ettiği komisyon gelirini artırması gerekiyor. Varlık yönetiminde ve zengin özel müşterilere hizmet vermede daha küçük satın almalar ve işe alımlar katkıda bulunacaktır. Knof'un hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı öncelikle bankanın iki merkezi iş alanına bağlı. Burada belirsizlikler büyük.

ayrıca oku

Örneğin, kurumsal müşterilere verilen kredilerin artmaya devam etmesi bekleniyor ancak zayıf ekonomi nedeniyle son dönemde düşüş yaşandı. Knof, “Mevcut durum kesinlikle ideal olmaktan çok uzak, ancak Alman orta ölçekli işletmeleri güçlü ve dayanıklıdır” diyor. Bir iflas dalgası beklemiyor. Ancak altyapı ve dijitalleşme gibi konularda doğru çerçeve koşullarının oluşturulabilmesi için “Almanya'nın gelecek gündemine” acilen ihtiyaç var. Yönetici, “Artık iki yıl daha siyasi duraklamayı kaldıramayız” diyor.

Yeşil dönüşüm nedeniyle şirketlerin yatırıma devam etmesi gerekecek. Geleceklerini yurt dışında arasalar bile bu banka için sorun değil. Knof, “Elbette onları destekliyoruz” diyor. Özel müşterilere gelince, öncelikle menkul kıymetler işinin önemli ölçüde artacağına güveniyor. Ancak Ocak-Eylül 2023 arasında net komisyon geliri düştü. Comdirect dijital markasının artık bir ticaret platformu olarak kendisini eskisinden çok daha güçlü bir şekilde kurması gerekiyor, ancak geri kalan 400 şube ve yeni kurulan danışma merkezlerinin de üzerlerine düşeni yapması gerekecek.

ayrıca oku

Okuyucunun önünde cep telefonuyla kartla ödeme

Avrupa Ödemeler Girişimi

Knof'un özellikle içeriden ikna edilmesi gerekiyor. Banka bir yıldır yine DAX listesinde yer alan şirketlerden biri olmasına rağmen, yakın zamanda yapılan bir çalışan anketi çarpıcı sonuçlar verdi. Çalışanların yarısı bile yönetime güvenmedi ve stratejiye ikna olmadı. Knof, “Bu kadar sıkı bir yeniden yapılanma yaptığınızda bu tür sonuçlar şaşırtıcı olamaz” diyor. Çok sayıda pozisyonun hızla azaltılmasının ardından görev ve süreçlerin yeniden düzenlenmesi gerekti. “Her şeyin yerli yerine oturması zaman alır” diyor. Ankete yanıt olarak banka, dijitalleşmeye ve dolayısıyla birçok iş yerinin donanımına yönelik yatırımlarını artırdı ve çalışanlarla alışverişi yoğunlaştırdı.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Görünüşe göre bunlar sadece duyurular değil: Bankanın Ver.di sendikasının denetim kurulunda yer alan Stefan Wittmann, “İletişim temel olarak gelişti” diyor. Çalışan temsilcileri düzenli olarak kişisel tartışmalara katılıyor ve tavsiye istiyorlar. Wittmann, “Bay Knof, bankayı bize karşı olmaktansa bizimle birlikte yönlendirmenin daha iyi olduğunu fark etti” diyor. Kendisi ve meslektaşları enflasyonun telafi edilmesi veya özellikle ihtiyaç duyulan yerlere yeni personel görevlendirilmesi gibi konulara iyi bir katkı sağlayabilir. Sonuç neredeyse esrarengiz bir uyumdur. Wittmann “Şu anda büyük bir çatışma yok” diyor.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.