Süt: Gençler tarafından reddedildi – sektör Z kuşağı için bu şekilde mücadele ediyor

trueliving

New member
İşletme Bir içecek olarak popüler değil

Gençlerin sütünü reddediyor – Sektör Z kuşağı için bu şekilde mücadele ediyorŞu an: 08:19| Okuma süresi: 3 dakika
Kaynak: Getty Images


1990'lı yıllarda neredeyse her Alman evinde süt hâlâ içiliyordu. Ancak son zamanlarda özellikle Z kuşağı arasında imajı önemli ölçüde zarar gördü. Sektör artık genç tüketicileri geri kazanmak için giderek daha fazla mücadele ediyor. En azından hala iki süt ürününe açık görünüyorlar.

DGeçmişe geri adım bilinçli olarak seçildi: Süt endüstrisinin yeni başlattığı kampanyanın sloganı “Süt yapar”.

Bu söz, beyaz içeceğin Almanya'da hemen hemen her evde hâlâ tüketildiği 1990'ların meşhur resim reklamlarından alınmıştır. Bununla birlikte, üç milyon avroluk bütçe, yılda yaklaşık 100 milyon avro harcayabilen uzun süredir gömülü olan tarımsal pazarlama merkezi CMA'nın zamanından daha düşük.


ayrıca oku


Vion, bu ülkede sığır segmentinde lider olarak değerlendiriliyor

Üçüncü büyük kasap

Mandıralar, çiftçi birliği ve Raiffeisen kooperatifi tarafından desteklenen Süt Girişimi kampanyası, tüketimdeki değişikliklere bir tepkidir. Ürün, bugünlerde özellikle genç hedef gruplar için, özellikle de içme sütü gibi işlenmemiş formda zor zamanlar yaşıyor.

Satışlar 2023'te yüzde dörtten fazla düşerken yulaf, badem veya soyadan yapılan ikame ürünlerin miktarı yüzde on iki oranında arttı. Son yıllarda sütün imajı kötüleşti: inekler iklim zararlıları olarak görülüyor ve sahipleri de bazıları tarafından hayvan istismarcıları olarak görülüyor.


Kaynak: İnfografik WELT


İnek sütünün insanlar için özellikle sağlıklı olduğu vaadi artık bazıları tarafından eleştirel olarak değerlendiriliyor. Ayrıca süt fiyatı zirveyi aştı ancak hâlâ Ukrayna savaşının başlamasından önceki seviyenin oldukça üzerinde. Bu, mandıra çiftçilerini mutlu ediyor ancak mandıraların içeceği tüketicilere ulaştırması daha zor olacak.


ayrıca oku
Bu nedenle kampanya. Örneğin, bir müzik videosu genç Z kuşağının ilgisini çekmelidir: 1992'deki Eurodance hiti Dr. Burada Alban, spor salonunda bir güç kaynağı olarak sütün ve büfenin önünde soğuk bir içecek olarak Ayran'ın faydalarından bahsediyor.


Kaynak: İnfografik WELT


Trend bilincine sahip gençler süt içmeyi reddetse de, daha önce yayınlanmamış pazar araştırması verilerinin gösterdiği gibi, fermente kefir ve tuzlu ayran gibi sözde yeni tekliflere açık durumdalar. Buna göre, 30 yaşın altındaki kişiler tüm tüketiciler arasında ortalama süt ürünü miktarının yalnızca üçte ikisini satın alıyor.

Pazar araştırmacısı Nielsen'in Süt Girişimi için derlediği rakamlara göre en azından kefir ve ayranda kesinti yapıyorlar. Ancak başka etkiler de ortaya çıkabilir: Ebeveynleriyle birlikte yaşayan gençlerin sıradan süt ürünlerini kendileri satın alma olasılıkları daha düşük olabilir, bunun yerine aile buzdolabını kullanabilirler.

Ancak sektörün harekete geçmesi gerektiği açık. Süt Girişimi başkanı Kerstin Wriedt, “Gençlerin günlük içecek olarak sütle büyüme olasılığı daha düşük” diyor. “Mutfakta süt, saf içecek olarak daha az kullanılır, ancak daha çok peynir veya lor gibi işlenmiş formda kullanılır.”


Kaynak: İnfografik WELT


Sektörün bir diğer umut kaynağı da mera sütü. Terim yasalarca korunmamaktadır, ancak mahkeme kararına göre yalnızca yılda en az 120 gün çayırda duran ineklerden elde edilen süt için kullanılmalıdır.

Segment 2023 yılında yüzde 35,9 büyüdü. Ancak Temmuz ayından itibaren yeni hayvan refahı etiketi, bu sütün otlatılan ineklerden elde edilen süt olarak etiketlenmesine yönelik önemli ölçüde daha katı kurallar getirecek ve böylece üretilen miktarı azaltabilecek.


Kaynak: İnfografik WELT


Süt kesinlikle ekonomik bir faktördür. Almanya'da 110 süt ürünleri şirketi ve 61 toplama noktası bulunmaktadır. En büyük üç şirket Deutsche Milchkontor (DMK), Theo Müller şirketler grubu ve Hochland'dır. Yalnızca süt işlemenin bu aşamasından elde edilen satışlar 2023'te 37 milyar Euro'ydu. Ayrıca yaklaşık 51.700 süt çiftliği vardı. Ancak sayıları büyük ölçüde azaldı: 1990'da hâlâ 285.000 kişi vardı.


Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.