Tesla on işten birden fazlasını işten çıkarmak istiyor – Grünheide de etkilendi

trueliving

New member
İşletme E-araba üreticisi

Tesla on işten birden fazlasını işten çıkarmak istiyor – Grünheide de etkilendiŞu an: 19:15| Okuma süresi: 3 dakika


Tesla onda birinden fazlasını işten çıkarıyor
Tesla patronu Elon Musk, elektrikli otomobil pazarındaki durgunluk ve zayıf satışlar nedeniyle dünya çapında on işten birden fazlasını işten çıkarmak istiyor. Şirket patronundan gelen dahili bir e-postada, maliyet ve üretkenlik açısından şirketin her yönüne bakmanın son derece önemli olduğu belirtildi.WELT podcast'lerimizi buradan dinleyebilirsiniz

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları da bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.


Dahili bir e-postaya göre Tesla birkaç bin çalışanını işten çıkarmak istiyor. Görünüşe göre bunun nedenleri arasında Çin otomobil pazarındaki fiyat savaşı ve daha az aracın teslim edilmesi yer alıyor. Grünheide'deki fabrika da etkilendi. Ama nereye kadar açık.

Tesla'nın patronu Elon Musk, elektrikli otomobil pazarındaki durgunluk ve dünya çapındaki zayıf satışlar nedeniyle şirketteki on kişiden birinden fazlasını işten çıkarmak istiyor. Pazartesi günü Alman Basın Ajansı'na ulaşan şirket patronundan gelen dahili bir e-postada, maliyet ve üretkenlik açısından şirketin her yönüne bakmanın son derece önemli olduğu belirtildi. Kapsamlı bir incelemenin ardından şirket, iş sayısını yüzde ondan fazla azaltmaya karar verdi.

Tesla, geçen yılın sonunda 140.473 çalışanı olduğunu söyledi. Bu, şu anda 14.000'den fazla işin risk altında olduğu anlamına geliyor. ABD endüstri portalı “Electrek” ve “Handelsblatt” daha önce bu e-postayı bildirmişti.


ayrıca okuMusk e-postasında, son birkaç yıldaki hızlı büyümeyle birlikte bazı alanlarda yinelenen işlevlerin ortaya çıktığını söyledi. İşten çıkarmalar şirketin yalın, yenilikçi ve bir sonraki büyüme aşamasına aç olmasına olanak tanıyacak.

Planlanan işten çıkarmalara ilişkin ayrıntılar kamuoyuna açıklanmadı. Handelsblatt'a göre Tesla'nın Berlin yakınlarındaki Grünheide'deki tek Avrupa fabrikası da işten çıkarmalardan etkileniyor. Gazetenin iki iç kaynağa dayandırdığı haberine göre, buradaki 12.500 çalışandan yaklaşık 3.000'i işten çıkarılacak. Şirket hâlâ web sitesinde en yeni fabrikasındaki birçok açık pozisyonu listeliyor.


ayrıca oku


Elon Musk'un teknolojinin ön saflarında kalmaya odaklanması gerekecekti.  Ancak WELT editörü Daniel Zwick, bu konuda şüphelerin olduğunu söylüyorFikir Musk'ın şirketi çöktü


IG Metall'in Berlin-Brandenburg-Saksonya bölge müdürü Dirk Schulze, sorulduğunda şunları söyledi: “Şu ana kadar şirket genel merkezinden küresel çapta işgücünün yüzde 10'undan fazlasının işten çıkarılacağına dair çok sayıda söylenti ve niyet beyanı var. Bunun Grünheide açısından ne anlama geldiğine dair henüz iş konseyinin bile bilgisi yok.”

Brandenburg Ekonomi Bakanı Grünheide'de korkulandan daha küçük etkiler bekliyor


Ancak Brandenburg Ekonomi ve Çalışma Bakanı Jörg Steinbach (SPD) bu raporu aşağı yönlü düzeltti. Steinbach, şirketle temas halinde olduğu sorulduğunda şunları söyledi: “Aldığımız bilgilere göre Grünheide'deki Tesla'da işten çıkarmalar olsaydı, iş sayısı 3.000 civarında olmazdı, ancak önemli ölçüde daha düşük olurdu.”

Steinbach, “Almanya ve Avrupa'da elektrikli otomobil satışlarındaki düşüşün Tesla gibi bir pazar lideri üzerinde iz bırakması pek mümkün değil” dedi.


ayrıca oku


Xiaomi SU7


Tesla, en büyük otomobil pazarı olan Çin'deki fiyat savaşının etkilerini hissediyor ve ilk çeyrekte bir yıl öncesine göre şaşırtıcı derecede daha az araç teslim etti; 387.000'in biraz altında. Bundan önce bile, yıllar süren güçlü büyümenin ardından pazarın büyüme hızına ilişkin şüpheler artmıştı.


ayrıca oku

Tanıtım yazısı Eurojackpot çevrimiçi


ABD'de müşteriler giderek daha fazla yanmalı ve hibrit araçlara yöneliyor. Çin'de Tesla yerli üreticilerle daha fazla rekabetle karşı karşıya. Avrupa'da Tesla, Yemenli Husi isyancıların Kızıldeniz'deki saldırıları ve fabrikanın güç kaynağına yapılan saldırının ardından gemilerin yeniden yönlendirilmesinden kaynaklanan bileşen teslimatındaki darboğazlar nedeniyle başlangıçta Berlin yakınlarındaki Grünheide'deki üretimi geçici olarak askıya almak zorunda kaldı.